Chcąc uniknąć lub ograniczyć problemy związane z zębami mlecznymi, należy zacząć od wizyty u stomatologa. Rodzice powinni odbyć ją z dzieckiem w okresie od roku do półtora roku od urodzenia. W jej trakcie lekarz udzieli informacji na temat pielęgnacji mleczaków, uwzględniając ich stan zdrowia. Co ważne, badane są m.in. wędzidełka wargi górnej i dolnej oraz języka, które mają bezpośredni wpływ na rozwój mowy. Wszelakie nieprawidłowości ich dotyczące mogą dodatkowo generować zaburzenia ortodontyczne. Zidentyfikowanie tego rodzaju problemów na wczesnym etapie, umożliwia ich szybsze skorygowanie i zahamowanie późniejszych problemów związanych z aparatem mowy.

Reklama

- Próchnica u dzieci jest bardzo często spotykanym problemem - mówi dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. - Niestety w wielu przypadkach wynika ze złych nawyków higienicznych rodziców. Wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków, powinny być one regularnie myte, zwłaszcza po jedzeniu i przed spaniem. W przeciwnym wypadku dziecko jest zagrożone próchnicą kwitnącą, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. W najgorszym przypadku po zębach mlecznych zostaje tylko korzeń i zaczynają pojawiać się problemy wtórne. Jedynym rozwiązaniem w sytuacji całkowitej utraty zębów mlecznych staje się wykonanie mikroprotezy. Tylko w ten sposób dziecko ma szansę nadrobić zaległości związane z funkcjonowaniem aparatu mowy. Aby uniknąć tego typu problemów, należy dbać o zęby malucha od samego początku, a w późniejszym wieku wypracować wraz z dzieckiem nawyk ich systematycznego czyszczenia - wyjaśnia.

Zdrowie dziecka i jego prawidłowy rozwój w dużej mierze zależy od zaangażowania rodziców. Powinni być oni świadomi roli zębów mlecznych i konsekwencji ich zaniedbania. Chcąc zapewnić maluchowi zdrowy start, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa i wdrożeniu odpowiedniej i przede wszystkim systematycznej higieny. Co istotne, zdrowe nawyki wykształcone u dziecka we wczesnym wieku będą procentować w jego dorosłym życiu.