Niewiele jest zawodów, których w niemal 60-letniej karierze nie wykonywała lalka Barbie. Dlatego dziś z pełną odpowiedzialnością i z najbogatszym na świecie CV mówi do wszystkich dzieci: możesz być, kim chcesz. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i pozbyć się wszelkich ograniczeń.

Reklama

Badanie „Barbie Możesz być kim chcesz” przeprowadzone przez grupę badawczą Ipsos na zlecenie marki Barbie* pokazuje, że polskie dzieci w wieku od 3 do 9 roku życia spośród zawodów marzeń najczęściej wybierają te znane im z codziennego życia. Bohaterami dla maluchów są zatem: lekarze (20% badanych), strażacy (18%), policjanci (15%) i nauczyciele (8%). Warto zauważyć, że zaledwie 1% dzieci stwierdza, że chciałyby „być jak mama czy tata”.

Możesz być, kim zechcesz! / Materiały Prasowe

Wyniki badania wskazują także, że dużą rolę w dziecięcej wizji przyszłości odgrywają zawody artystyczne. Takie marzenia wymienia 20% wszystkich ankietowanych dzieci. Te pragnienia są jednak dużo silniejsze wśród dziewczynek. Aż 40% z nich (w wieku od 6 do 9 roku życia) widzi się między innymi na scenie lub wybiegu. W marzeniach królują więc piosenkarki (19%), tancerki i baletnice (17%), modelki (5%), aktorki (4%) oraz malarki i projektantki mody (po 3%).

Możesz być, kim zechcesz! / Materiały Prasowe

Czym skorupka za młodu….

Wzorce wśród dzieci bardzo często kształtuje otoczenie, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie pobudzanie ich wyobraźni na co dzień, pokazywanie im różnych stylów życia i sposobów myślenia, także poprzez zabawę. Szczególnie w Dniu Dziecka warto zastanowić się, czy podarowana zabawka stwarza taką możliwość.

- Oprócz wzorów, dla dzieci ważna jest wolność marzeń oraz fakt, że nie stawia się im ograniczeń. Istotne jest, by nie mówić, że coś nie jest dla nich – nie klasyfikować „to nie jest dla chłopców” czy „dziewczynkom nie wypada…”. Badanie „Barbie Możesz być kim chcesz” doskonale obrazuje tę wolność, która przejawia się dziś w marzeniach niektórych dziewczynek, które pragną zostać lekarzami, strażakami, informatykami, architektkami czy inżynierami - wyjaśnia dr Jacek Wasilewski z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w obszarze mechanizmów narratywizowania rzeczywistości. - Warto stymulować wyobraźnię dzieci poprzez zabawę lalkami
i wcielanie się w różne role. Po pierwsze, buduje to pewną bezpieczną sferę wolności: „moja lalka jest inżynierem, buduje domy dla innych i to zaczyna mi się wydawać ciekawe”. Po drugie – zabawa może pobudzać edukacyjnie: „skoro moja lalka już ma budować te domy, to jak się je właściwie buduje, mamo?”. Po trzecie, dzieci mogą poznawać różne style życia, co otwiera je na świat i poszerza ich horyzonty: „moja lalka projektuje domy i może podróżować po świecie, by szukać inspiracji do nowych projektów dla swoich klientek-księżniczek”. Dziewczynka sama z siebie niekoniecznie nauczy się podstaw architektury wnętrz, ale skoro jej lalka robi tak wyjątkowe rzeczy…, wówczas jej samej też nic nie powstrzyma!
– dodaje ekspert.

Wyniki badania „Barbie Możesz być kim chcesz” są zachętą dla rodziców do ciągłego stymulowania wyobraźni dzieci oraz do wspólnej, kreatywnej zabawy w odgrywanie ról i scenek z codziennego życia. Istotne jest, by prezentować maluchom różne, ciekawe wzorce, style życia i profesje, które zainspirują ich do bycia, kim chcą, nawet jeśli nie zechcą iść w ślady rodziców.

*Badanie „Barbie Możesz być, kim chcesz”, Ipsos na zlecenie marki Barbie, maj 2016, wywiady z dziećmi, próba ogólnopolska dzieci w wieku 3–9 lat, wielkość próby badawczej n=800.

Reklama