Dietetyk Magdalena Maławska zaznacza, że istnieje niepokojący problem nieprawidłowego odżywienia wśród dzieci i młodzieży w Polsce.

Reklama

- Ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce boryka się z otyłością - alarmuje. - Na podstawie licznych badań można stwierdzić także niedobory wielu składników odżywczych, witamin i minerałów w diecie dzieci i młodzieży. Szczególnie dużym problemem jest nadmierne spożycie cukru, tłuszczu i soli, co sprzyja nadwadze i otyłości oraz chorobom powstającym na tle nadmiernej masy ciała np. nadciśnieniu, insulinooporności czy cukrzycy. Dzieci z nadwagą będą miały problem w przyszłości z uzyskaniem odpowiedniej masy ciała. Wg psychologów mają także problemy z nawiązywaniem kontaktów i relacji, są zamknięte w sobie. Nadmiar cukrów obecnych w diecie silnie pobudza młodych ludzi – dodaje Magdalena Maławska.

To podkreśla znaczenie tego, jak duży wpływ mamy na przyszłość dzieci, ich zdrowie oraz psychikę – ponieważ otyłość w wieku młodzieńczym i dorosłym bezpośrednio oddziałuje na relacje z otoczeniem, problemy z akceptacją, a nawet stany depresyjne.

Bądź wzorem!

Dzieci chłoną nasze zachowania jak gąbka i od najmłodszych lat zaczynają nas naśladować. W związku z tym rodzice, powinni być dla nich najlepszym przykładem. Głównym argumentem wysuwanym przez rodziców jest rzekoma miłość maluchów do słodkiego smaku. To podstawowy błąd i mit w kółko powtarzany jak mantra.

Alicja Białkowska, mama 3-letniej Marysi twierdzi, że najlepszym sposobem na wyrobienie zdrowych nawyków u maluchów jest podawanie im czystej wody już od najmłodszych lat – na początku wodę źródlaną, później średniozmineralizowaną, by dostarczać niezbędnych minerałów, takich jak magnez czy wapń.

Reklama

- Szczerze mówiąc, moja Marysia nie lubi napojów i kolorowych soczków. Dlaczego? Może to zabrzmi zabawnie, ale są dla niej za słodkie, a tym samym niesmaczne. Wszystko leży w rękach rodziców, to od nas zależy jak będą wyglądały nawyki żywieniowe naszych dzieci – mówi.

O tym, by dzieci miały dostęp do zdrowych produktów, przypominają również organizatorzy kampanii Zdrowie po Dzwonku.

- Należy pamiętać, że dziecko powinno pić wodę nie tylko w domu, ale również w szkole – to w niej spędza większość dnia. Zatroszcz się o to, aby do szkoły otrzymywało zdrowy posiłek i butelkę wody mineralnej. Kontroluj to w jaki sposób wygląda jego dieta w placówce, do której uczęszcza. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinny spożywać produkty bogate w wapń i magnez, dlatego, że są w ważnej dla nich fazie rośnięcia, a te minerały dbają o jego prawidłowy rozwój – komentuje Natalia Czyrny z kampanii Zdrowie po Dzwonku, której organizatorem jest Jurajska.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

1. Daj dziecku dobry przykład – naśladowanie rodzica ma wielką siłę!

2. Możesz poprawić neutralny smak wody przez dodanie do niej plasterka pomarańczy, cytryny lub odrobiny naturalnego soku malinowego.

3. Wprowadź rytuały picia wody – systematyczność daje poczucie bezpieczeństwa i kształtuje nawyki u maluchów.

4. Pozwól dziecku przyozdobić swój kubeczek naklejkami z ulubionych bajek.

5. Stwórz wodny kącik – ustal miejsce w domu, w którym zawsze będzie dostępna woda i duży wybór słomek oraz kubeczków w różnych kształtach i kolorach.