Brak aktywności fizycznej w życiu dziecka wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, jak wady postawy, dolegliwości związane ze stawami, ale także trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych czy samodyscypliną.

- W ostatnich latach coraz poważniejszym problemem wśród młodych ludzi jest otyłość – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. - Nadwaga może przyczynić się do powstania schorzeń kręgosłupa i stawów oraz szeregu chorób, w tym cukrzycy czy zaburzenia pracy serca. Dlatego tak ważne jest nabywanie od dziecka zdrowych nawyków – dodaje specjalista.

Reklama

Regularne i aktywne uczestnictwo w zajęciach WF-u może okazać się doskonałym początkiem przygody ze sportem oraz zdrowym stylem życia.

Rozwój kręgosłupa w okresie dorastania

Około 8 roku życia dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać, dotyczy to zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego oraz stawów. W tym okresie również mogą powstać schorzenia, które w późniejszych latach będą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Reklama

- Większość problemów z kręgosłupem jest efektem zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy telewizorem, ale także unikania sportu, w tym lekcji WF-u. Na etapie nauki w szkole podstawowej następuje szybki wzrost kręgosłupa. Brak dostatecznego oparcia w mięśniach przyczynia się do powstawania wad postawy – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Najczęstsze wady kręgosłupa u dzieci to skrzywienie boczne, przy dużej deformacji zwane skolioz oraz nadmierne pochylenie do przodu w odcinku piersiowym, czyli tzw. plecy okrągłe. Niestety mimo to wiele dzieci coraz częściej rezygnuje z zajęć WF-u za przyzwoleniem rodziców.

Lekcje WF-u – dlaczego warto?

Reklama

Oto lista tylko niektórych korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w lekcjach WF-u, jak również wszelkich zajęciach sportowych, do których warto zachęcać dzieci:

• korekta wad postawy – zdrowy i prosty kręgosłup,

• zwiększenie odporności organizmu,

• nabycie umiejętności współpracy z innymi,

• poprawa koncentracji,

• nauka nawiązywania relacji interpersonalnych.

Regularna aktywność fizyczna wpływa bowiem na większość aspektów życia młodego człowieka. Uczy determinacji i samodyscypliny. Konsekwencja nabyta w okresie dziecięcym i nastoletnim na pewno przełoży się na dobre osiągnięcia w życiu dorosłym. Silny, pewny siebie i zmotywowany człowiek ma większe szanse, by osiągnąć sukces.

Kilka rad dla rodzica

Jak zatem zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywnego stylu życia? Oto kilka porad:

• zabieraj dziecko jak najczęściej na spacery, nawet do sklepu – ważne, by wychodziło z domu i zażywało trochę ruchu i świeżego powietrza;

• spróbujcie razem uprawiać sport – możecie np. wybrać się na wspólne przejażdżki rowerem czy ćwiczyć w ramach siłowni plenerowej;

• rozwijaj w dziecku zainteresowanie sportem – np. chodząc z nim na mecze piłki nożnej czy siatkówki;

• namów je na zajęcia sportowe, na które chodzą inne dzieci z klasy – będzie to kojarzyć mu się z zabawą ze znajomymi;

• zaproponuj mu obóz sportowy;

• zorganizuj wspólny wypad w góry czy na łódkę.

- Sport odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju młodego człowieka. Zachęcanie dziecka od najwcześniejszych lat do uczestnictwa w zajęciach WF-u, przełoży się w przeszłości nie tylko na jego zainteresowania, ale przede wszystkim kondycję zdrowotną – mówi dr Rafał Mikusek.

Konsultacja eksperta:

lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED, gdzie pełni funkcję kierownika medycznego. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej. Swoje kwalifikacje podnosi podczas licznych polskich oraz zagranicznych szkoleń i konferencji.