Brak aktywności fizycznej w życiu dziecka wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, jak wady postawy, dolegliwości związane ze stawami, ale także trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych czy samodyscypliną.
- W ostatnich latach coraz poważniejszym problemem wśród młodych ludzi jest otyłość – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. - Nadwaga może przyczynić się do powstania schorzeń kręgosłupa i stawów oraz szeregu chorób, w tym cukrzycy czy zaburzenia pracy serca. Dlatego tak ważne jest nabywanie od dziecka zdrowych nawyków – dodaje specjalista.
Regularne i aktywne uczestnictwo w zajęciach WF-u może okazać się doskonałym początkiem przygody ze sportem oraz zdrowym stylem życia.
Rozwój kręgosłupa w okresie dorastania
Około 8 roku życia dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać, dotyczy to zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego oraz stawów. W tym okresie również mogą powstać schorzenia, które w późniejszych latach będą utrudniać codzienne funkcjonowanie.
- Większość problemów z kręgosłupem jest efektem zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy telewizorem, ale także unikania sportu, w tym lekcji WF-u. Na etapie nauki w szkole podstawowej następuje szybki wzrost kręgosłupa. Brak dostatecznego oparcia w mięśniach przyczynia się do powstawania wad postawy – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Najczęstsze wady kręgosłupa u dzieci to skrzywienie boczne, przy dużej deformacji zwane skolioz oraz nadmierne pochylenie do przodu w odcinku piersiowym, czyli tzw. plecy okrągłe. Niestety mimo to wiele dzieci coraz częściej rezygnuje z zajęć WF-u za przyzwoleniem rodziców.
Lekcje WF-u – dlaczego warto?
Oto lista tylko niektórych korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w lekcjach WF-u, jak również wszelkich zajęciach sportowych, do których warto zachęcać dzieci:
• korekta wad postawy – zdrowy i prosty kręgosłup,
• zwiększenie odporności organizmu,
• nabycie umiejętności współpracy z innymi,
• poprawa koncentracji,
• nauka nawiązywania relacji interpersonalnych.
Regularna aktywność fizyczna wpływa bowiem na większość aspektów życia młodego człowieka. Uczy determinacji i samodyscypliny. Konsekwencja nabyta w okresie dziecięcym i nastoletnim na pewno przełoży się na dobre osiągnięcia w życiu dorosłym. Silny, pewny siebie i zmotywowany człowiek ma większe szanse, by osiągnąć sukces.
Kilka rad dla rodzica
Jak zatem zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywnego stylu życia? Oto kilka porad:
• zabieraj dziecko jak najczęściej na spacery, nawet do sklepu – ważne, by wychodziło z domu i zażywało trochę ruchu i świeżego powietrza;
• spróbujcie razem uprawiać sport – możecie np. wybrać się na wspólne przejażdżki rowerem czy ćwiczyć w ramach siłowni plenerowej;
• rozwijaj w dziecku zainteresowanie sportem – np. chodząc z nim na mecze piłki nożnej czy siatkówki;
• namów je na zajęcia sportowe, na które chodzą inne dzieci z klasy – będzie to kojarzyć mu się z zabawą ze znajomymi;
• zaproponuj mu obóz sportowy;
• zorganizuj wspólny wypad w góry czy na łódkę.
- Sport odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju młodego człowieka. Zachęcanie dziecka od najwcześniejszych lat do uczestnictwa w zajęciach WF-u, przełoży się w przeszłości nie tylko na jego zainteresowania, ale przede wszystkim kondycję zdrowotną – mówi dr Rafał Mikusek.
Konsultacja eksperta:
lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED, gdzie pełni funkcję kierownika medycznego. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej. Swoje kwalifikacje podnosi podczas licznych polskich oraz zagranicznych szkoleń i konferencji.