Odpowiedni przykład

Reklama

Dzieci bacznie obserwują swoich rodziców . Jeśli w domu nie ma nawyku czytania, dziecko nie widuje mamy lub taty w książką w ręku, tym trudniej będzie przekonać je, że czytanie jest fajne. Można opowiadać dziecku o książkach, które się czyta, pokazywać. Razem można wybrać, którą książkę będzie czytał rodzić, a którą dziecko.

Nic na siłę

Pamiętajmy, że nie możemy nic robić na siłę. Nie warto zmuszać pociechy do czytania, bo to tylko przyniesie odwrotny efekt. Jeśli jakaś książka nie odpowiada, odłóż ją. Poszukajcie czegoś, co będzie pasowało w 100%. Choćby z tego powodu dobrym miejscem do odwiedzenia będzie biblioteka. Może to trochę już zapomniane miejsce, ale jakże fascynujące. Wyprawa do najbliższej biblioteki, założenie karty i poznanie księgozbioru, a może rozmowa z panią bibliotekarką może być niezwykłą przygodą dla malca. Jednocześnie nasza pociecha będzie mogła wybrać taką książkę, która ją zainteresuje, nie narażając naszego portfela.

Jeżeli jednak i to nie daje rady to nie zmuszajmy dziecka do czytania, zacznijmy od gier, które doskonalą czytanie. „Scrabble” dla dzieci dają dużo radości, a jednocześnie usprawniają naukę czytania. Wszelkie „Słówka”, „Głoski” czy gry planszowe, które poprzez zabawę mobilizują dziecko do czytania na pewno pomogą w rozwijaniu tej jakże ważnej czynności.

Książki personalizowane

Pod tą nazwą kryją się bajki, baśnie i opowieści, w których to bohaterem zostaje nasze dziecko. Jego imię pojawia się już w tytule. W treści opowiadania mały czytelnik również znajdzie swoje imię, imię najlepszego przyjaciela oraz nazwę swojej miejscowości. Taka lektura znacząco wpływa na chęć czytania.

- W 2011 roku zrealizowaliśmy Projekt, w którym uczestniczyło 477 uczniów - mówi Rafał Kwiatkowski z wydawnictwa Modry Słoń. - Każdy uczeń otrzymał personalizowaną książkę nieodpłatnie. Badania wykazały 26% wzrostu zainteresowania młodych czytelników książkami po kontakcie z książkami personalizowanymi - dodaje.

Pamiętajmy, że ważniejsze od czytania książek jest czytanie samo w sobie. Nawet, gdy będzie to komiks, czasopismo o grach czy lalkach ważne, żeby dziecko poczuło, że czytanie coś mu daje i rozumie to, co czyta. Wykorzystujmy również możliwości takie, jak książki personalizowane, aby zachęcać nasze dziecko do czytania. Wtedy dziecko będzie chciało chętniej i więcej czytać.