Klocki wpływają na rozwój nie tylko wyobraźni dziecka, ale również zdolności manualnych, twórczego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Warto aby rodzice włączali się do tej zabawy. Badania potwierdzają, że dzieci znacznie lepiej i dłużej koncentrują się na zabawie i odkrywaniu nowych właściwości przedmiotów, gdy ich towarzyszami są dorośli. Dzięki nim, dzieci stają się bardziej dociekliwe, skupione i twórcze. Jeśli zatem chcemy mieć mądre dzieci budujmy razem z nimi!

Reklama

Za co lubimy klocki?

Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym ćwiczeniem na koncentrację uwagi, zwłaszcza jeśli w domu mamy małego “nerwusa”. Chwytając i układając klocki, maluch rozwija umiejętności manualne, ćwiczy sprawność rączek, precyzję chwytu. Dziecko w zabawie z klockami ma możliwość poeksperymentowania ze stworzonymi przez siebie konstrukcjami. Poprzez tworzenie początkowo prostych z czasem coraz bardziej złożonych budowli dziecko stara się w zabawie odwzorowywać poznany świat i pobudza swoją kreatywność.

Dlaczego warto bawić się razem z dzieckiem?

Badania pokazują, że wrodzone zdolności intelektualne dziecko jest w stanie wykorzystać tylko wtedy, kiedy nauczy się umiejętnie kierować emocjami. Te może rozwijać podczas zabawy z rodzicem. Ważne, aby rodzic nie pouczał i nie krytykował tego, co ono robi. Pozwólmy w zabawie przewodzić dziecku. Psychologie radzą: Chwal dziecko: "podoba mi się twoja budowla", "lubię patrzeć, jak wymyślasz coś nowego". Pomagaj dziecku zrozumieć różnicę w twoich reakcjach na jego dobre i złe zachowania. Kiedy w złości rzuca klockami, "bo dach się zawalił", nie patrz w jego stronę, nie uśmiechaj się, ignoruj, nie krzycz. Zauważaj i wzmacniaj każde pozytywne zachowanie: "Udało ci się jeszcze raz ustawić dach, nie poddałeś się, brawo!" Dzięki takim pozytywnym reakcjom rodzic wzmacnia wiarę dziecka we własne możliwości i zachęca je do podejmowania kolejnych wyzwań.

Pamiętajmy o bezpiecznej zabawie

- Zabawa klockami jest wspaniałą rozrywką, która może trwać godzinami pod warunkiem, że jest bezpieczna. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór klocków. Te dobrej jakości, starannie wykonane, wytrzymałe będą służyć dzieciom przez lata – tłumaczy Marcin Woźniak z polskiej firmy produkującej zabawki. - Pamiętajmy również żeby klocki były dostosowane do wieku dziecka - dodaje.

W przypadku najmłodszych budowniczych, klocki powinny być na tyle duże, aby nie było ryzyka zadławienia się drobnymi elementami. Warto mieć pudełko do ich przechowywania i nauczyć dzieci odkładania ich po zabawie, co ułatwi życie wszystkim domownikom. Kto nadepnął na klocki ten wie o czym mowa. Nie pozostaje już innego jak tylko przyjąć zaproszenie malucha do wspólnej zabawy. Co dziś zbudujecie?

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla firmy Wader, producenta zabawek.