Kiedy kobieta w ciąży powinna mieć gotową i spakowaną torbę do szpitala?

Reklama

Donata Kwiatkowska: Wiadomo, że ciąża trwa 40 tygodni. Wiele dzieci na świat przychodzi w 39 tygodniu i jest to absolutnie prawidłowe. Aby o niczym nie zapomnieć, warto spakować się do szpitala wcześniej. Najlepiej – dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem. W pośpiechu możemy o wielu rzeczach zapomnieć, dodatkowo się zestresować – a to w tym czasie jest zupełnie niepotrzebne.

Pakowanie. Najpierw rzeczy dla siebie, czyli kosmetyki, ubrania... Co spakować? O czym nie zapomnieć?

Najpierw ubrania. Bluzka z krótkim rękawem to podstawa, w dość krótkiej będzie wygodniej rodzić. Potrzebny jest szlafrok oraz dwie koszule nocne najlepiej rozpinane z przodu. Z bielizny trzeba zapakować kilka par majtek bawełnianych oraz skarpetki. Warto wziąć zarówno kapcie, jak i klapki pod prysznic. Nie zapomnieć o przyborach toaletowych, takich jak: ręcznik, paczka podpasek oraz chusteczki higieniczne. Warto też pamiętać o wkładkach laktacyjnych, biustonoszu i poduszce do karmienia piersią, aby sobie ułatwić karmienie od samego początku życia dziecka.

Co ważne - trzeba zabrać kartę ciąży oraz wyniki badań, które wykonywało się w ciąży, w tym dotyczące grupy krwi. Jeśli kobieta podczas ciąży była w szpitalu – warto o tym pamiętać i mieć przy sobie wypisy. Tak samo jeśli były prowadzone specjalistyczne konsultacje.
Aby zostać przyjętym do szpitala trzeba mieć dowód osobisty oraz aktualne ubezpieczanie.

A o jakich rzeczach przede wszystkim pamiętać dla dziecka?

Rzeczy dla dziecka również warto wcześniej zapakować. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby ubranka dla niemowlaka były ze 100% bawełny. A co ze sobą zabrać? Przydadzą się koszulki trykotowe (body), śpioszki oraz kaftaniki. Nowo narodzone dziecko jest bardzo wrażliwe na temperaturę – dlatego też trzeba mieć ze sobą i czapeczkę i skarpetki. I co ważne – by dziecko nieświadomie nie zrobiło sobie krzywdy paznokciami – warto też mieć tak zwane niedrapki. Są to mini rękawiczki na same dłonie dziecka.

A co z takimi rzeczami jak laktator...?

Jeśli kobieta może – niech karmi dziecko piersią od samego porodu. Laktator jest niezbędny, gdy nie ma możliwości nakarmić niemowlęcia piersią. To właśnie dzięki odciągaczowi malec dostanie mleko mamy. Jedynie pokarm produkowany w gruczole sutkowym kobiety zawiera odpowiednią ilość: białka, tłuszczów, węglowodanów i soli mineralnych. Wszystko we właściwych proporcjach i najlepiej dostosowane do potrzeb rozwijającego się organizmu dziecka.

W co ubrać dziecko na wyjście ze szpitala...?

Wszystko zależy od pory roku. Ważne, by miało na sobie czapeczkę i skarpetki – nawet w lato. Wtedy ubranka te są bardziej przewiewne. Jeśli wracamy do domu autem musimy absolutnie mieć odpowiednio dobrany fotelik samochodowy.

O czym jeszcze kobieta w ciąży powinna pamiętać tuż po porodzie? Dodatkowe pytania będzie można zadać Donacie Kwiatkowskiej podczas Targów Dziecięcych „Akpol Baby”, które odbędą się w dniach 20 i 21 września w Poznaniu.