1. Uważnie śledź swój cykl miesiączkowy – jeśli jest nieregularny albo coś wzbudza Twoje podejrzenia – skontaktuj się z lekarzem.
  2. Sprawdzaj swoją płodność regularnie za pomocą „Pakietu kobiecego” – zestawu badań: USG, hormonów AMH i FSH połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności. Jego wykonanie pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem płodności.
  3. Dowiedz się, kiedy Twoja mama przechodziła menopauzę. Jeśli miała ją wcześnie, może to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Warto wtedy szybciej pomyśleć dziecku.
  4. Uprawiaj seks przynajmniej 3 razy w tygodniu, dzięki czemu nasienie Twojego partnera zachowa świeżość.
  5. Unikaj seksu oralnego w okresie owulacji - ślina jest enzymem trawiennym, który może negatywnie wpływać na aktywność plemników.
  6. Jeżeli wyczuwasz napięcie w relacjach ze swoim partnerem – porozmawiaj z nim o tym. Negatywne emocje i stres mogą źle wpływać na płodność.
  7. Zadbaj o swoją dietę! Spożywaj produkty z witaminami z grupy B, zawierające żelazo oraz witaminę E.
  8. Koniecznie odstaw papierosy oraz alkohol.
  9. Ćwicz regularnie, aby być w dobrej formie i uregulować wskaźnik BMI.
  10. Jeżeli po roku starań nie udało Ci się zajść w ciążę, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą do spraw leczenia niepłodności. Jeśli masz więcej niż 35 lat, zareaguj szybciej i zrób to już po 6 miesiącach.

W ramach kampanii został zorganizowany konkurs, w którym do wygrania są „Pakiety kobiece”. By wziąć w nim udział, należy przesłać na adres konkurs@plodnapolka.pl zdjęcie lub nie dłuższy niż 30-sekundowy film zachęcający kobiety do wykonania tych badań. Forma przekazu jest dowolna – może to być wypowiedź, film fabularyzowany, czy prezentacja zdjęciowa z podkładem muzycznym. Konkurs trwa do 4 sierpnia.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na: www.plodnapolka.pl/konkurs.html.