Kobiety w ciąży powinny wzmacniać zwłaszcza nogi i mięśnie pleców. Na siłowni mogą korzystać z takich sprzętów, jak bieżnia czy stepper. Unikać powinny za to podnoszenia ciężarów.

Trzeba wzmacniać nogi, bo będą one silnie obciążane, a także mięśnie pleców, najbardziej prostowniki grzbietu, które utrzymują naszą pozycję stojącą. Polecany jest trening funkcjonalny na siłowni z użyciem wielu przyrządów - piłek BOSU czy ekspanderów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Lato, trener personalny z siłowni Energy Fitness.

Nie wszystkie kobiety mogą jednak aktywnie ćwiczyć podczas ciąży. Należy mieć na uwadze nie tylko aktualne samopoczucie, lecz także wcześniejsze dolegliwości.

Głównym przeciwwskazaniem będzie bliski poród, różne choroby, które kobieta miała przed ciążą, np. cukrzyca, kontuzje. Nie powinny wtedy ćwiczyć, ponieważ w trakcie ciąży zwiększa się masa ciała, która może spowodować kolejne kontuzje, głównie kolan, bioder – radzi Paweł Lato.

Ciężarne kobiety powinny zdecydowanie unikać takich sportów, jak jazda na nartach czy nurkowanie. Niewskazany jest również bardzo intensywny wysiłek - tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę. Świetnym rozwiązaniem będzie natomiast basen. Należy również pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, a to dzięki nim poprawia się nastrój.