Pieluchy wielorazowego użytku są przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Rozkład jednej pieluchy to około pół roku. Z pieluchy jednorazowej dziecko korzysta przez kilka godzin, a jej rozkład trwa 300 lat. Pieluchy wielorazowe wytwarzane są obecnie z mikrofibry, bawełny, konopi, nieprzemakalnego materiału PUL czy bambusa. Są to proste tkaniny, które nie uczulą dziecka.
– Pieluchy jednorazowe swoją chłonność zawdzięczają chemicznej mieszance, która zamienia mocz w żel, który nie wycieka. Natomiast pieluchy wielorazowe to po prostu materiał naturalny, np. bambusowy czy konopny oraz poliestrowy. Ten materiał właśnie chłonie to, co powinien – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Radosław Dumański z Pieluszkarni.
Koszt zakupu jednej pieluchy wielorazowej wynosi od 20 do 80 złotych. Posłuży ona jednak przez cały okres noszenia pieluch, a nawet rodzeństwu. Za jedną pieluchę jednorazową zapłacimy od 50 groszy do złotówki. Z obliczeń ekspertów wynika, że przez 2,5 roku dziecko zużywa ok. 4500 pieluch jednorazowych.
– W przypadku pieluch wielorazowych jesteśmy w stanie spokojnie zmieścić się w tysiącu złotych na cały okres noszenia pieluch. Co ważne ten okres, w przypadku wielorazowych, często jest krótszy w stosunku do czasu, jaki dzieci spędzają w pieluchach jednorazowych. Wiąże się to z tym, że po prostu szybciej wychodzą z pieluch – mówi Radosław Dumański.
Pieluchy wielorazowego użytku nie uczulają dzieci, ale należy o nie specjalnie dbać. Muszą być prane w temperaturze 60 stopni, w małej ilości detergentów. Ekologiczni rodzice mogą używać na przykład kul lub orzechów piorących. Zwolennicy proszku do prania powinni używać go mało, tak, by związki chemiczne nie pozostawały na włóknach.
– Co ważne w kontekście prania wielorazówek, to, by detergent nie był tłusty. Należy myśleć w ten sposób, że cokolwiek jest tłuste nie chłonie wilgoci, stąd raczej unikajmy mydła, płatków mydlanych i powinniśmy wybierać raczej proszek niż płyn do prania – podkreśla Dumański.
Pieluchy wielorazowego użytku schną szybko i nie wymagają prasowania. Zalety pieluch jednorazowych to wygoda dla rodziców - pieluchę wystarczy wyrzucić i założyć nową. W przypadku używania jednorazówek rodzic musi pamiętać jednak o częstym przewijaniu i wietrzeniu pupy dziecka. Po kilku godzinach siedzenia w pieluszce dziecko ma uczucie suchości dzięki chłonnym wkładom, jednak wilgotne i ciepłe środowisko oraz kontakt z amoniakiem sprawia, że pielucha jest dobrym miejscem do rozwoju bakterii.