Pieluchy wielorazowego użytku są przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Rozkład jednej pieluchy to około pół roku. Z pieluchy jednorazowej dziecko korzysta przez kilka godzin, a jej rozkład trwa 300 lat. Pieluchy wielorazowe wytwarzane są obecnie z mikrofibry, bawełny, konopi, nieprzemakalnego materiału PUL czy bambusa. Są to proste tkaniny, które nie uczulą dziecka.

Reklama

Pieluchy jednorazowe swoją chłonność zawdzięczają chemicznej mieszance, która zamienia mocz w żel, który nie wycieka. Natomiast pieluchy wielorazowe to po prostu materiał naturalny, np. bambusowy czy konopny oraz poliestrowy. Ten materiał właśnie chłonie to, co powinien – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Radosław Dumański z Pieluszkarni.

Koszt zakupu jednej pieluchy wielorazowej wynosi od 20 do 80 złotych. Posłuży ona jednak przez cały okres noszenia pieluch, a nawet rodzeństwu. Za jedną pieluchę jednorazową zapłacimy od 50 groszy do złotówki. Z obliczeń ekspertów wynika, że przez 2,5 roku dziecko zużywa ok. 4500 pieluch jednorazowych.

W przypadku pieluch wielorazowych jesteśmy w stanie spokojnie zmieścić się w tysiącu złotych na cały okres noszenia pieluch. Co ważne ten okres, w przypadku wielorazowych, często jest krótszy w stosunku do czasu, jaki dzieci spędzają w pieluchach jednorazowych. Wiąże się to z tym, że po prostu szybciej wychodzą z pieluch – mówi Radosław Dumański.

Pieluchy wielorazowego użytku nie uczulają dzieci, ale należy o nie specjalnie dbać. Muszą być prane w temperaturze 60 stopni, w małej ilości detergentów. Ekologiczni rodzice mogą używać na przykład kul lub orzechów piorących. Zwolennicy proszku do prania powinni używać go mało, tak, by związki chemiczne nie pozostawały na włóknach.

Co ważne w kontekście prania wielorazówek, to, by detergent nie był tłusty. Należy myśleć w ten sposób, że cokolwiek jest tłuste nie chłonie wilgoci, stąd raczej unikajmy mydła, płatków mydlanych i powinniśmy wybierać raczej proszek niż płyn do prania – podkreśla Dumański.

Pieluchy wielorazowego użytku schną szybko i nie wymagają prasowania. Zalety pieluch jednorazowych to wygoda dla rodziców - pieluchę wystarczy wyrzucić i założyć nową. W przypadku używania jednorazówek rodzic musi pamiętać jednak o częstym przewijaniu i wietrzeniu pupy dziecka. Po kilku godzinach siedzenia w pieluszce dziecko ma uczucie suchości dzięki chłonnym wkładom, jednak wilgotne i ciepłe środowisko oraz kontakt z amoniakiem sprawia, że pielucha jest dobrym miejscem do rozwoju bakterii.