Bądź gościem

Reklama

Zrezygnuj z roli gospodyni. Nawet, jeśli uwielbiasz świąteczne przygotowania i od lat wigilijny stół mieści się w Twoim domu, w tym roku zrób wyjątek. Jako gość, nie będziesz musiała krzątać się po kuchni, a gdy źle się poczujesz, zawsze możesz opuścić przyjęcie. Nie oznacza to, że musisz rezygnować ze wszystkich zwyczajów, ale przyrządzenie uczty dla całej rodziny czy przedświąteczne sprzątanie to zbyt duży wysiłek.

Jeżeli kobieta czuje się na siłach, ma dużo energii i chęci do działania, może wziąć na siebie przygotowanie wigilijnej potrawy, czy upieczenie świątecznego ciasta, tym bardziej, jeśli sprawia jej to przyjemność. Należy jednak postawić granicę – mówi Natalia Godlewska, mgr położnictwa, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Baby&Care.

Święta powinny być dla Ciebie czasem spokoju i odpoczynku i bliscy na pewno doskonale to zrozumieją.

Próbuj, ale z umiarem

Na szczęście wigilijne potrawy są wyjątkowo zdrowe. Przyszła mama nie musi odmawiać sobie ryb, suszonych owoców, czy czerwonego barszczu. Większość tradycyjnych świątecznych dań zawiera wiele witamin i mikroelementów potrzebnych Tobie i dziecku. Pamiętaj jednak o zasadzie, by nie jeść za dwoje. Przejedzenie jest niezdrowe i może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a tabletki na niestrawność w trakcie ciąży są niewskazane.

Pamiętaj o ruchu

Po świątecznej uczcie i siedzeniu za stołem, dobrze jest znaleźć czas na trochę ruchu. O ile temperatura za oknem na to pozwala warto wybrać się na rodzinny spacer, zaś kobiety, które lubią regularny sport i chcą być w dobrej formie mogą skorzystać z dostępnych na rynku usług ćwiczeń z trenerem.

- Ćwiczenia fizyczne dla kobiet w ciąży są jak najbardziej wskazane. Pozwalają utrzymać dobrą kondycję organizmu, ale także ułatwiają przygotowanie do porodu. Ważne jednak, by znaleźć odpowiedniego trenera fitness dedykowanego dla kobiet ciężarnych, który umie dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń – tłumaczy Natalia Godlewska.

Rozsądne zakupy

Kupowanie świątecznych prezentów ma swój niepowtarzalny urok. Pamiętaj jednak, że kilkugodzinne chadzanie po sklepach nie jest dobrym pomysłem. Zanim wybierzesz się do galerii handlowej, sporządź listę zakupów, a jeśli przy okazji chcesz kupić rzeczy dla maleństwa, pamiętaj, by robić to rozsądnie. Na rynku dostępne są usługi „Zakupów z ekspertem”, które pozwalają zaoszczędzić czas i uniknąć zbędnych wydatków.

- Rodzice często ulegają zakupowemu szaleństwu, dają się ponieść reklamom i kupują rzeczy, które okazują się niepotrzebne lub źle dobrane. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistki, która pomoże wybrać odpowiednie produkty i dopasować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań rodziców, bez narażania na niepotrzebne koszty – wyjaśnia Natalia Godlewska.

Te święta będą na pewno wyjątkowe. Za wigilijnym stołem wraz z Tobą siądzie dodatkowy członek rodziny. Unikaj więc męczących czynności, nie stresuj się i odpoczywaj, by móc w pełni cieszyć się tym szczególnym czasem.