Dla dziecka pierwszym ważnym wydarzeniem w życiu jest nawiązanie więzi z jego opiekunami. Później ta więź pomaga, służy i rodzicom i dziecku do tego, żeby dziecko mogło się rozwijać, rosnąć i dobrze sobie w życiu radzić. Na pewno takim podstawowym elementem rodzicielstwa bliskości jest słuchanie dziecka – wyjaśnia psycholog Agnieszka Stein w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Reklama

Autorka książki "Dziecko z bliska" podkreśla, że dobry kontakt z dzieckiem to połowa sukcesu w jego wychowywaniu. Dlatego trzeba z nim dużo rozmawiać, reagować na jego problemy i po prostu być obok.

Jeżeli widzimy, że jakiś nasz sposób postępowania sprawia, że dziecko jest nieszczęśliwe, to wtedy warto się zastanowić, co zmienić. I też to trochę działa w drugą stronę. Jeżeli to, co robimy z dzieckiem, powoduje, że my się nie czujemy dobrze, to też warto to zmienić – wyjaśnia Agnieszka Stein.

Psycholog ostrzega też przed radami, które często rodzice dostają od innych.

Rady typu "nie noś", "nie przytulaj za bardzo", "nie śpij z dzieckiem", "musisz wymagać", "musisz być konsekwentnym" tak naprawdę nie powodują, że rodzice lepiej się czują z dziećmi i lepiej się potrafią z nimi dogadywać, porozumiewać, tylko powodują w nich stres, napięcie, takie poczucie konieczności dostosowania się do jakichś zewnętrznych wytycznych. T z kolei sprawia, że rodzicom jest trudniej słuchać dzieci – oceniła Stein w czasie Akademii RodziceMalucha.pl.

Eksperci ostrzegają też, że jeśli dziecko nie otrzyma dostatecznie dużo bliskości od rodziców, to będzie jej szukać gdzieś indziej.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!