Naukowcy z projektu NUTRIMENTHE przeprowadzili 5-letnie badania europejskich rodzin z dziećmi, które były obserwowane od urodzenia do 9 roku życia. Przyjrzeli się wpływowi witamin z grupy B, kwasu foliowego, karmienia piersią, karmienia butelką, żelaza, jodu i kwasów tłuszczowych omega 3 na rozwój behawioralny, poznawczy i emocjonalny dzieci.

Reklama

Okazało się, że kwas foliowy, który jest zalecany kobietom ciężarnym w trakcie pierwszego trymestru ciąży, redukuje ryzyko problemów behawioralnych we wczesnym dzieciństwie.

Olej rybny jest również bardzo wartościowy, nie tylko ze względu na zawartość omega 3, które przyczyniają się do budowy komórek mózgowych, ale też ze względu na zawartość jodu, który wpływa korzystnie na zdolności czytania, które badano w 9 roku życia uczestników.

Prof. Cristina Campoy, która kierowała tym projektem, zwraca uwagę, że długoterminowe badanie w tym zakresie było naprawdę potrzebne.

- Badania krótkoterminowe bowiem są niezdolne do wykrycia prawdziwego wpływu odżywiania we wczesnym etapie życia. Mózg bowiem potrzebuje czasu, aby dojrzeć, a wczesne niedobory mogą być o wiele bardziej szkodliwe, niż nam się wydaje - wyjaśnia.

Jednak wiele innych czynników może wpłynąć na umysłowe zdolności człowieka, na przykład poziom wykształcenia rodziców, status społeczno-ekonomiczny rodziny, wiek rodziców, a także genetyczne predyspozycje kobiety i jej potomka. Może to wpływać na to, w jaki sposób niektóre składniki odżywcze są przetwarzane i przenoszone w trakcie ciąży i karmienia piersią, i w jaki sposób w ostateczności wpływają na zdolności umysłowe.

Badanie to zostało zaprezentowane na kongresie naukowym Nutrimenthe International Conference na Granada Conference and Exhibition Centre w dniach 13 – 14 września 2013 r.

Źródło:http://www.biomedical.pl