Wielu ojców nie angażuje się w opiekę nad malcem tak bardzo, jakby oczekiwały ich partnerki. Może to wynikać z wielu przyczyn.

Reklama

Winny może być stereotyp i oczekiwania społeczne, mówiące, że opieka nad dzieckiem to głównie domena kobiety. Przyczyną może być po prostu brak doświadczenia i wynikające stąd obawy przed niepowodzeniem. Niewykluczone też, że, niechcący, zamiast pomóc partnerowi, utwierdzasz go w biernej roli. Czujesz, że odpowiedzialność za opiekę nad wspólnym dzieckiem spoczywa głównie na tobie? Chcesz zachęcić partnera do bardziej intensywnego wchodzenia w rolę aktywnego taty? To jest do zrobienia.

Chwal i doceniaj

Jak zmienić postawę partnera? Przede wszystkim pamiętaj o pozytywnych wzmocnieniach – one zawsze działają lepiej niż kara…. Nagradzaj każdą inicjatywę partnera w temacie opieki nad maluchem czy zabawy z nim. Inicjatywa własna zwykle zamiera, kiedy nie jest podtrzymywana nagrodami albo pochwałami oraz kiedy spotka się np. z krytyką – ostrzega psycholog dr Julita Wojciechowska na łamach serwisu babyonline.com.

Co warto robić? Chwalić, doceniać, okazywać radość, dostrzegać i komentować sukcesy partnera. Tak zachęcony, nabierze więcej entuzjazmu, a przede wszystkim – odwagi i wiary w siebie oraz własne kompetencje jako taty. A to powinno pomóc mu w większym zaangażowaniu się w tę rolę.

Nie krytykuj!

Czego robić nie należy? Krytykować, pouczać, podsuwać gotowych, choćby najlepszych rozwiązań. Mężczyzna, słysząc takie komentarze, choćby wypowiadane w najlepszej wierze, może poczuć się niekompetentny lub stracić motywację. Pozwól mu uwierzyć we własną intuicję i możliwości.

Na pocieszenie przytoczmy jeszcze jeden fakt. Jak przypomina dr Julita Wojciechowska, z badań wynika, że ojcowie zaczynają przejawiać więcej entuzjazmu do opieki nad dziećmi, gdy te już podrosną i są komunikatywne. Mężczyźni chętniej opiekują się dziećmi, gdy te są sprawne komunikacyjnie, mają już swoje upodobania i pasje. Z czasem zaangażowanie twojego partnera będzie więc coraz większe.