To pierwszy w kraju tak kompleksowy program - twierdzą miejscowe władze.

Reklama

- W Ostrowie wszyscy uczniowie pierwszych klas gimnazjum mają już e-tornistry (...). Po pierwsze chodzi o to, by było lżej w tornistrach, a po drugie (...) z nowinek technicznych młodzież uczy się chętniej. Jako pierwsi w kraju pokazaliśmy, że mimo braku rozwiązań ustawowych, potrafimy to zrobić - powiedział Jarosław Urbaniak, prezydent miasta.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, zakupiono dla wszystkich bibliotek gimnazjalnych podręczniki, które są alternatywą dla tabletów. W realizacji projektu miasto współpracuje z czterema firmami.

Ostrowski projekt jest traktowany jako pilotażowy. - Pilotaż jest bezpłatny, Polkomtel zapewnia łączność. Wszystkie czytniki są wyposażone w moduł GSM, są karty SIM. Po zakończeniu pilotażu będziemy posiadali badania, które wykażą jak często i jak chętnie młodzież korzysta z e-tornistra - mówił na konferencji prasowej Michał Kowalski z Polkomtela.

Według prezesa Mobile BOX Piotra Pawlaka, każde z urządzeń jest wyposażone w bezpieczny dla oczu ekran. - Ma wgrane podręczniki z języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki. Do tego są ćwiczenia i wszystkie lektury. Z tabletu jest dostęp do internetu, ale tylko na stronę Wikipedii w języku polskim i angielskim. Moduł ma łączność bezprzewodową z internetem, bez konieczności budowania systemu wi-fi - wyjaśnił prezes.

Za podręczniki papierowe gimnazjalistów zapłaciła miejscowa spółka Holdikom. Zamierza ona dodatkowo połączyć projekt z tabletami z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, papieru i plastikowych butelek - zapowiedział prezes spółki, Dariusz Kowalski.

Tablety są indywidualnie kodowane, każdy kod przypisany jest do danego ucznia.