"Państwa zawód wiąże się z ogromną odpowiedzialnością - swoją codzienną pracą i postawą kształtujecie charaktery swoich podopiecznych, a tym samym przygotowujecie ich do dorosłego życia. Jesteście - obok rodziców - osobami, które są najbliżej młodzieży, mając tym samym ogromny wpływ na przyszłość każdego pokolenia" - napisał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Jak zaznaczył, to wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie. "Musimy wszak wszyscy pamiętać, że dzieci są naszym największym bogactwem. Tylko dostrzeżenie w nich ludzi, mających godność, zainteresowania, potrzeby i prawa - tak, jak czynił to ich wielki przyjaciel, Janusz Korczak - wyzwoli nieograniczone pokłady energii, zdolności i umiejętności najmłodszych" - podkreślił.

Według Michalaka, dobry pedagog to osoba, która w każdym dostrzega potencjał - najzdolniejszych i utalentowanych wspiera w dążeniu do sukcesów w konkursach lub olimpiadach, nie zapominając przy tym o edukacji tych, którym większą satysfakcję sprawia nauka innego przedmiotu. "Obok edukowania równie ważny jest dla niego rozwój społeczny, obywatelski, kulturalny czy emocjonalnych swoich podopiecznych, dlatego znajduje czas na wspólne wyjście do teatru, wyjazd na szkolną wycieczkę czy udział w dobroczynnej akcji" - zaznaczył rzecznik.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Michalak podziękował pedagogom za ogromny trud, który każdego dnia wkładają w wychowywanie i nauczanie dzieci i młodzieży. "Życzę również, byście czerpali Państwo radość i satysfakcję z każdego dnia spędzonego w szkole, a uśmiech i wdzięczność uczniów były jak najczęściej obecne w Waszej pracy" - napisał.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.