Jak tłumaczą naukowcy z McMaster University w Hamilton (prowincja Ontario), autorzy badań, mleko skutecznie uzupełnia niedobory sodu, traconego wraz z potem i sprawia, że organizm lepiej zatrzymuje płyny w organizmie. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu innych napojów, dostarcza białka niezbędnego dzieciom do wzrostu i rozwoju mięśni.

Reklama

Doświadczenia, którymi kierował Brian Timmons przeprowadzono w grupie dzieci w wieku 8-10 lat. Wszystkie ćwiczyły w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym można odtwarzać różne warunki atmosferyczne. Następnie podawano im różne napoje i sprawdzano nawodnienie organizmu.

Okazało się, że mleko dawało pod tym względem najlepsze efekty, nawadniając skuteczniej niż woda czy napoje dla sportowców.

"Dzieci odwadniają się podczas gier i ćwiczeń, dlatego bardzo ważne jest, by otrzymywały wystarczającą ilość płynów, zwłaszcza przed powrotem do zabawy. Mleko jest lepsze niż woda czy napoje dla sportowców, gdyż stanowi dobre źródło wysokiej jakości białka, węglowodanów, wapnia i elektrolitów" - podkreśla Timmons.

Jak ocenia badacz, dzieci, jak i dorośli zazwyczaj nie spożywają wystarczającej ilości płynów podczas ćwiczeń, dlatego często dochodzi u nich do odwodnienia. Tymczasem, nawet 1 procent odwodnienia organizmu może powodować 15-procentowe pogorszenie wydajności fizycznej, ze wzrostem akcji serca i temperatury ciała. Większe odwodnienie zwiększa natomiast ryzyko udaru cieplnego.

Badania naukowców z McMaster University zostały sfinansowane przez kanadyjskich farmerów.