Badanie objęło 42 tys. norweskich nastolatek. Badacze podkreślają, że wyniki niekoniecznie muszą odzwierciedlać sytuację w Wielkiej Brytanii lub innych krajach.

Reklama

Jeśli starsza siostra urodziła dziecko jako nastolatka, to od 20 do 40 proc. młodszych sióstr również zachodziło w ciążę w młodym wieku (wyniki różniły się w zależności od regionu).

Dwie grupy były szczególnie narażone na "efekt ciężarnej siostry": nastolatki pochodzące z rodzin o niskich dochodach i siostry o bardzo zbliżonym wieku. Większa różnica wieku ma wpływ na to, w jakim momencie życia znajdują się siostry i na dzielone przez nie wydarzenia i problemy, i tym samym warunkuje, jak blisko są one ze sobą. Los starszej siostry często miał również wpływ na decyzję młodszej o ewentualnym oddaniu dziecka do adopcji.

"Ubóstwo i brak właściwej edukacji seksualnej bardzo wpływają na to zjawisko. W tej chwili wiemy także, że bycie córką nastoletniej matki jest jednym z decydujących czynników wpływających na ryzyko nastoletniej ciąży" - skomentowała działaczka z Family Planning Association.(PAP Life)