MAMY NA CENZUROWANYM

Reklama

Z badania przeprowadzonego przez markę BoboVita wśród 28 tysięcy polskich mam wynika, że ponad 80 proc. mam spotkało się z krytyką i negatywnymi opiniami dotyczącymi ich metod opieki nad dzieckiem. Ponad połowa negatywnych opinii, których doświadczyły mamy, dotyczyła kwestii związanych z żywieniem dzieci. Wnioski z badania dają początek debacie o blaskach i cieniach macierzyństwa. W odpowiedzi na potrzeby mam opracowała także program specjalnych warsztatów, dzięki którym blisko 500 mam z całej Polski weźmie udział w zajęciach z trenerem rozwoju osobistego i specjalistą ds. żywienia.

Głos w dyskusji zabierają dr Małgorzata Sikorska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, oraz trenerki prowadzące warsztaty dla mam: Magdalena Dobrowolska-Sagan, trener rozwoju osobistego oraz Anna Szczygłowska, specjalista ds. żywienia.

DOBRA MAMA CZYLI KTO?

„Z badania przeprowadzonego w ramach akcji „Zawsze z Tobą, Mamo!”, której patronuje marka BoboVita wynika, że choć większość kobiet łatwo odnajduje się w roli mamy i pewnie w niej czuje, często jest przez innych oceniana i porównywana z silnie funkcjonującym w społeczeństwie stereotypowym „właściwym obrazem” dobrej mamy. Dzięki badaniu poznaliśmy cały wachlarz emocji towarzyszących mamom, wiemy, jak dziecko zmieniło ich życie i w jakich sytuacjach mamy czują się oceniane przez otoczenie. Ta wiedza zainspirowała nas do rozpoczęcia dyskusji na temat ocen, z jakimi borykają się mamy. Pozwoliła nam także opracować program specjalnych warsztatów dla mam, których celem jest wsparcie mam w budowaniu samooceny oraz wiary we własną intuicję w ich nowej życiowej roli – roli matki” – powiedziała Ewa Kubat z firmy NUTRICIA Polska, właściciela marki BoboVita.

W cyklu warsztatów BoboVita dla mam, organizowanych w 10 największych miastach Polski, weźmie udział łącznie 500 mam. Podczas zajęć z psychologiem mamy dowiadują się, jak skutecznie radzić sobie z presją otoczenia dotyczącą bycia dobrą mamą. Pod kierunkiem doświadczonych trenerów omawiają trudne dla siebie sytuacje, w których spotykają się z ingerencją i ocenami otoczenia. Biorą udział w specjalnie przygotowanych ćwiczeniach, dzięki którym mogą nauczyć się sposobów reagowania na presję ze strony otoczenia. Z kolei na zajęciach z dietetykiem dowiadują się, jak prawidłowo żywić dziecko i tym samym wpływać na jego zdrowie w przyszłości. Mogą również otrzymać porady dotyczące komponowania urozmaiconego jadłospisu dziecka. Warsztaty są także okazją do wymiany doświadczeń z innymi mamami.

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie www.ZawszeZTobaMamo.pl.

WYCHOWAĆ PO SWOJEMU

„Naszym celem jest pomoc mamom w asertywnym reagowaniu na presję otoczenia – wyrażaniu swoich opinii, podejmowaniu własnych decyzji w taki sposób, by nie urażać innych i jednocześnie czuć szacunek do samej siebie. Chcemy też pomóc mamom w budowaniu przekonania, że mają prawo wychowywać dziecko po swojemu, najlepiej jak tylko potrafią. Służą temu ćwiczenia, które przygotowaliśmy tak, by mamy wyszły z warsztatów z praktyczną wiedzą na temat sposobów radzenia sobie z krytyką” – powiedziała Magdalena Dobrowolska-Sagan, psycholog prowadząca warsztaty BoboVita dla mam.

WALKA NA TALERZU

„Z badania wynika, że jednym z najsilniej funkcjonujących elementów stereotypu dobrej mamy jest opinia, że dobra mama sama gotuje dla dziecka i nie karmi go gotowymi produktami. Ponad połowa negatywnych opinii, których doświadczyły mamy, dotyczyła właśnie kwestii związanych z żywieniem dzieci. Dlatego część warsztatów poświęcimy roli właściwego odżywania dziecka dla jego zdrowego rozwoju, kwestii bezpieczeństwa składników oraz odpowiedniego zbilansowania i urozmaicania posiłków dziecka” – powiedziała Agnieszka Dolna, specjalista ds. żywienia dzieci, prowadząca warsztaty.