Nagrody przyznają dwa niezależne gremia - to złożone z dorosłych krytyków literackich wybiera laureata Dużego Donga, zaś 11-osobowa grupa dzieci tworzy jury przyznające Małego Donga.

Reklama

Duży Dong przypadł w tym roku Instytutowi Wydawniczemu Latarnik za opublikowanie powieści "Za niebieskimi drzwiami" Marcina Szczygielskiego. Historię chłopca przebywającego w szpitalu po wypadku samochodowym jury nagrodziło za "połączenie realizmu i magii, psychologicznej prawdy i literackiej precyzji".

Małego Donga otrzymało natomiast wydawnictwo Znak za opublikowanie powieści "Jaśki" Jeana-Philippe Arrou-Vignoda, którą dziecięce jury oceniło jako "niesamowitą książkę, którą można pokochać już od pierwszych stron". To opowieść o rodzinie, w której jest sześciu synów, a każdy z nich ma na imię Jan.

Konkurs na "Dziecięcy Bestseller Roku" zainicjowała prowadząca go przez kilkanaście lat Fundacja "Świat Dziecka". Powołali ją w 1990 roku ludzie profesjonalnie związani z książką, a jej prezesem był Bohdan Butenko. Trzy lata temu konkurs przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - Polska Sekcja IBBY, zachowując dotychczasowe ustalenia założycieli fundacji, regulamin i skład jury.

W konkursie na "Dziecięcy Bestseller Roku" nagradzani są wydawcy, a nie autorzy tekstu bądź ilustracji. Nagrodami są statuetki Donga, postaci literackiej wykreowanej przez Edwarda Leara, która była przez lata logo Fundacji, oraz dyplomy honorowe.