Statystyczna mama ma dla siebie zaledwie 26 minut – wynika z badań Social Issues Research Centre, o których donosi Onet.pl za serwisem thesun.co.uk. Raport z przeprowadzonego z okazji Dnia Kobiet studium nosi tytuł "Zmieniająca się twarz macierzyństwa" i przedstawia tytułowe zmiany na przestrzeni dekad.

Reklama

Jakie informacje znajdziemy w raporcie? Statystyczna mama dzieli swój czas między pracę zawodową, obowiązki domowe i opiekę nad dzieckiem. Temu ostatniemu poświęca 145 minut dziennie (podczas, gdy ojciec angażuje w to niewiele ponad godzinę), ale i tak ma poczucie winy, że to za mało.
Znaczącym wsparciem w pełnieniu swojej roli jest dla statystycznej pracującej matki wsparcie dziadków oraz innych matek, z którymi kontaktuje się za pośrednictwem Internetu.
Po zsumowaniu wszystkich zajęć w przeciągu tygodnia statystycznej mamie zostają maksymalnie trzy godziny czasu wolnego. Pomimo to 9 na 10 ma poczucie, że spędza za mało czasu z dziećmi, a 3 na 10 dotkliwie odczuwa presję na bycie idealną matką.

Wiek dojrzały nie daje wytchnienia. Wraz z pojawieniem się wnucząt to opieka nad nimi wypełnia czas kobiet.