FDA pod serii testów, stwierdziła, że pigułka pod nazwą ella, produkowana przez francuską firmę farmaceutyczną HRA Pharma, "jest bezpieczna i skuteczna", ale będzie sprzedawana wyłącznie na receptę. Rozprowadzaniem nowej pigułki w USA zajmie się firma Watson Pharmaceuticals, która zapowiada wprowadzenie jej do sprzedaży już w czwartym kwartale br.

Reklama

Dotychczas amerykańskie apteki oferowały igułkę pod nazwą Plan B, skuteczną do 3 dni po współżyciu. Jest ona produkowana przez izraelską firmę Teva Pharmaceuticals i sprzedawana bez recepty kobietom, które ukończyły 17 lat.

Przeprowadzone badania na grupie wyrywkowo wytypowanych 1700 kobiet wykazały, że ella, poza dłuższym okresem ochrony, jest bardziej skuteczna niż Plan B. Kobiety, które brały ellę miały 1,8 proc. prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, podczas gdy te, które zażywały Plan B - 2,6 proc.

Plan B wprowadzono do sprzedaży bez recepty po wieloletnich sporach z poprzednią republikańską administracją George'a W. Busha, która była niechętna farmaceutycznym środkom planowania rodziny. W końcu zgodziła się na postulaty środowiska lekarskiego, jednak farmaceuta jest zobowiązany przy sprzedaży dokładnie sprawdzić wiek klientki.