Jak to zrobić?
To, jak zorganizujesz przyjęcie urodzinowe dziecka, zależy od waszych warunków mieszkaniowych i finansowych, ale głównie od twojej pociechy! Nieśmiałe dziecko raczej nie będzie zadowolone z wielkiego przyjęcia. Jeśli masz w domu "żywe srebro", to zabierz je na plac zabaw, niech się wyszaleje do woli.

Kilkulatka zapytaj o zdanie i weź pod uwagę jego pomysły. Natomiast jeżeli twoja córka czy syn chodzi do przedszkola, a ty nie masz warunków lub nie chcesz robić balu w domu, zaproponuj, by dziecko w dniu urodzin zabrało do przedszkola cukierki dla całej grupy.

Bez względu na to, jaki wariant dziecięcego przyjęcia wybierzesz, nie zapomnij o aparacie fotograficznym lub kamerze. Możesz też kupić pamiętnik, do którego dedykację wpiszą lub narysują wszyscy goście twojego dziecka. To będzie piękna pamiątka!

Urodziny w domu
O przyjęcie w domu możesz pokusić się, jeśli masz sporo miejsca. Najpierw ustalcie liczbę gości. Zapytaj dziecko, ilu przyjaciół chce zaprosić i pomóż mu zdecydować, kogo.

Weź pod uwagę fakt, że niektóre dzieci odwiedzą was ze swoimi rodzicami. Powinnaś zatem pamiętać o kawie czy herbacie również dla nich. Nie rób jednak dwóch przyjęć. W jednym pokoju dzieci przy ciasteczkach i soczku, a w drugim impreza dla dorosłych, ze stołami uginającymi się pod "dorosłymi" przysmakami. To najgorsze, co może być!

Wypadałoby coś zjeść
Postanowione - robicie urodziny w domu! I teraz się zaczyna. Chciałabyś, żeby dzieci były zadowolone, coś smacznego zjadły, ale nie chcesz spędzać kilku godzin w kuchni, a potem kolejnych przy zmywaniu naczyń.

Atrakcyjnie wyglądają i nie są pracochłonne kolorowe koreczki. Pokrój w kostkę różne gatunki sera, pomidor, ogórek, kolorową paprykę, wędlinę i nadziewaj na wykałaczki. Koreczki ustaw na kolorowej tacy. Smaczne też będą koreczki owocowe. Nadają się do tego praktycznie wszystkie owoce.

Równie proste w wykonaniu są malutkie kanapki. Dzieci je uwielbiają. Żeby ciekawiej wyglądały, możesz wykonać je z różnych rodzajów pieczywa. Na kanapkach narysuj majonezem, ketchupem lub innym sosem, np. uśmiechające się buźki. Dzieciaki będą miały frajdę w wybieraniu kanapek!

Z drobnych przekąsek możesz podać słone paluszki, malutkie kruche ciasteczka, popcorn, no i oczywiście tort!

Kup obrus i naczynia jednorazowe, bywają estetyczne i w ładnych kolorach - unikniesz wielkiego sprzątania.

W co się bawić
Przed przyjęciem zapytaj dziecko, czy woli, abyście zostawili całkowitą swobodę maluchom, czy może będzie zadowolone, jak do niektórych zabaw włączą się dorośli. To fajny pomysł, ale nie każdemu dziecku się spodoba.

Do zabawy przydadzą się kredki i blok do rysowania. Raczej nie proponuj farb ani plasteliny i modeliny, bo przy nich robi się większy bałagan. Niech dzieci zrobią konkurs i narysują ulubioną postać z bajki, a może zechcą naszkicować jubilata lub coś, co im się z nim kojarzy.

Jury to oczywiście najważniejsza osoba w tym dniu - twoje dziecko! A może zorganizujcie bal przebierańców i wybór króla i królowej przyjęcia! Dla urozmaicenia zabawy możesz kupić dla wszystkich dzieci śmieszne gadżety, np. kolorowe, papierowe czapeczki.
Nie zapomnij o specjalnej muzyce. Jest mnóstwo pięknych płyt z piosenkami dla dzieci.

A jednak wielkie wyjście
Jeśli chcesz zrobić dziecku przyjemność, a jednocześnie uniknąć robienia zamieszania w domu, zaproś przyjaciół swojego dziecka w jakieś miłe miejsce. Maluchy na pewno będą zadowolone z wyjścia na pizzę, hamburgery, a latem - na lody. Ciekawe propozycje mają także różnego rodzaju sale czy kluby zabaw dla dzieci.

Pamiętaj, że bez względu na to, czy wybierzecie urodziny w domu, czy poza nim, najważniejsze jest zadowolenie dziecka!