MAMA W TRÓJWYMIARZE...

„Trzy wymiary mamy” to wystawa trójwymiarowych fotografii prezentujących portrety warszawskich mam. Fotografowie towarzyszyli im podczas zabawy z dziećmi, spacerów po parku i czytaniu bajek. Niby nic. Spróbujcie jednak zatrzymać na chwilę warszawską mamę, która jest w biegu między przedszkolem, pracą, lekarzem, wywiadówką i zakupami. I zrobić portret, który uchwyci istotę macierzyństwa. Tytuł wystawy „Trzy wymiary mamy” nie jest więc tylko zgrabnym nawiązaniem do głębi, jaką daje wykorzystanie techniki stereoskopowej. To ukłon w stronę niezauważanych na co dzień chwil.

... I BEZ RETUSZU

Z jednej strony widać tło codziennego życia - duże miasto. Z drugiej obraz kobiet, które żyjąc w stolicy wykorzystują jej potencjał, wychowują dzieci i pracują. Z trzeciej, tej najważniejszej, matczyną czułość i ciepło. Chociaż fotografie Szala i Gajewskiego robione były bez stylizacji i retuszu, to fotograficy uzyskali nie tylko głębię trzech wymiarów. Uchwycili w tej serii portretów niepowszednie oblicze mieszkanek miasta i wyjątkowe momenty z ich codzienności.

Tworzący 3D PHOTO Maciej Szal i Krzysztof Gajewski od kilku lat - technicznie i artystycznie - zajmują się fotografią trójwymiarową. Metoda, którą stosują jest ich całkowicie autorskim odkryciem i jak sami twierdzą, prawdopodobnie nie używana przez nikogo na świecie.

Wernisaż fotografii stereoskopowych „Trzy wymiary mamy”, 26 maja 2010, godz.18, Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51 (oficyna).

Wernisaż odbywający się w Dzień Matki, inauguruje nowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego pt.: „WARSZAWIANKI”, którego celem jest nakreślenie portretu dzisiejszej mieszkanki stolicy, a także zmierzenie się ze związanymi z nim stereotypami.