... W badaniach przeprowadzonych przez zespół psychologów Uniwersytetu w Heidelbergu stwierdzono, że optymistyczne nastawienie u 58-latków w okresie następnych 21 lat zmniejszyło wskaźnik umieralności 30-krotnie. Innymi, trwającymi 60 lat obserwacjami objęto 180 zakonnic, u których analizowano autobiografię, rozróżniając grupę optymistek i pesymistek. Wyniki analiz ujawniły, że optymistki żyły dłużej, natomiast pesymistki umierały wcześniej i 2,5 razy częściej. Analiza autobiografii umożliwiała prognozę śmiertelności w tej grupie badanych. Optymistyczny obraz procesu starzenia się u ludzi 50+ przedłuża życie o 7,5 lat, natomiast paniczny lęk, poczucie samotności i pesymistyczna postawa wobec przyszłości przyśpiesza zgon, obserwacje wskazują, że nawet do 8 lat.

Reklama

W związku ze Światowym Dniem Optymisty, który obchodzimy 21 sierpnia, warto przypomnieć sobie „Dekalog Optymisty”, który w duchu szerzenia optymistycznych postaw stworzył Mariusz Pujszo i dr Leszek Mellibruda. Dekalog, to nic innego jak zbiór porad, które mają pomóc w zmianie postawy i nastawienia do życia. Te 10 punktów przekonuje, że warto być optymistą.

Dekalog Optymisty

1. Przeżywaj radość, nie oszczędzając siebie w jej okazywaniu.

2. Nie ten odnosi sukces, kto wcześnie wstaje ale ten kto wstaje uśmiechnięty. Uśmiech jest czymś więcej niż tylko grymasem sympatii – podaruj każdego dnia swój uśmiech co najmniej 5 osobom.

Reklama

3. Wzmacniaj nawyki używania zwrotów „dziękuję” i „proszę” - okazuj innym wdzięczność za czynione przez nich dobro.

4. Dojrzale kochaj zmiany – pielęgnuj ciekawość i otwartość na nowości. Ryzyko to narzędzie sukcesu, nie bój się z niego korzystać. Z mądrością oswajaj życiowe i biznesowe Czarne Łabędzie.

5. Przyszłość jest częścią życia każdego człowieka – ufając w sprzyjający ci los odkrywaj jego pozytywne strony.

Reklama

6. Uwierz w swoją skuteczność – rozwijaj i doskonal ją na różne sposoby. Czasami o swoje marzenia warto walczyć latami.

7. Bądź kreatorem własnego szczęścia - dbaj o zdrowe, radosne i życzliwe nastawienie do siebie, innych ludzi i świata, bądź autorem szczęśliwego życia. Nie gniewaj się na innych, szkoda życia.

8. Pracuj nad uważnością - skupiaj się na znajdywaniu rozwiązań, nie szukaniu winnych. Z każdej sytuacji są co najmniej trzy wyjścia, zwykle jest ich więcej.

9. Myśl o swoich celach i sposobach ich osiągania. Nawet jeśli wszystko straciłeś/straciłaś to przypomnij sobie kiedy zaczynałeś/zaczynałaś i zacznij raz jeszcze.

10. Smakuj różne chwile swojego życia – odkrywaj ich sens, pogłębiając satysfakcję.