W KINIE:

"Ultimatum Bourne’a", reż. Paul Greengrass, wyst. Matt Damon, Julia Stiles

Bourne co prawda nie pija Martini i nie rzuca uwodzicielskich tekstów jak Bond, ale jest równie (jeśli nie bardziej) pociągający jak najsłynniejszy agent jej Królewskiej Mości. Co jednak najważniejsze zdaje się przewyższać inteligencją lukrowanego 007. W trzeciej części swoich przygód musi jak zwykle uciekać przez pół świata przed swoimi byłymi pracodawcami. Jego inwencja w przechytrzaniu uzbrojonych w nowoczesne technologie przeciwników jak zwykle nie zna granic. Kino szpiegowskie w najlepszym wydaniu.

"Życie od kuchni", reż. Scott Hicks, wyst. Catherina Zeta-Jones, Aaron Eckhart

Piękna Catherina Zeta-Jones w roli Kate - wrednej perfekcjonistki, która życia poza pracą w modnej restauracji nie widzi. Jak to w komediach romantycznych bywa, pewnego dnia po prostu musi się zmienić w uroczą dziewczyną, która zasłużyła na wspaniałą miłość. Zaczyna się od tragedii: w wypadku samochodowym ginie jej siostra i zatwardziała singielka musi zaopiekować się siostrzenicą. Potem jest już dużo lepiej. Gdy w jej restauracji pojawia się nowy kucharz - uroczy lekkoduch Nick, Kate definitywnie przewartościuje swoje priorytety.

"Irina Palm", reż. Sam Garbarski, wyst. Marianne Faithfull, Miki Manojlovic

Wzruszająca i niepozbawiona pikantnego humoru opowieść o tym, do jakich poświęceń jest zdolna kobieta, by ratować życie swoich najbliższych. Maggie (grana przez Marianne Faithfull) jest zdeterminowana podjąć każdą pracę, by zdobyć pieniądze na kosztowną terapię dla ciężko chorego wnuka. Ponieważ znalezienie dobrze płatnego i przyzwoitego zajęcia graniczy z cudem, pięćdziesięciokilkuletnia wdowa trafia do erotycznego klubu "Sexy World". Tu niespodziewanie zostaje jedną z najlepiej opłacanych hostess i choć wykonuje mało chlubne zajęcie, po raz pierwszy w życiu czuje się naprawdę potrzebna.

KSIĄŻKI

Mam łóżko z racuchów
Moriarty Jaclyn
Wydawnictwo W.A.B.

Bajka dla kobiet i jednocześnie historia kryminalna z tajemnicą z przeszłości w tle. Nasycona zmysłowymi opisami, magicznymi zdarzeniami oraz ironicznymi opisami rzeczywistości powieść przywodzi na myśl film "Amelia". W piątki Zingowie zbierają się w ogrodowej szopie. Nie ona jednak zwykła: nie ma w niej taczki, młotka ani puszek po farbie. Są stół konferencyjny, regały na dokumenty i aparatura szpiegowska. Wszystko to ma chronić rodzinny sekret Zingów. Cath Murphy - nauczycielka w szkole podstawowej - lubi swoją pracę. Nic nie łączy jej z Zingami, z wyjątkiem małej Cassie. Cath wiedzie szczęśliwe życie: zdobywa stypendia, o które nigdy się nie ubiegała, wygrywa konkursy, w których bierze udział. Czy dzieje się tak przypadkiem?
Cena: 44,90 zł


Extra Virgin
Annie Hawes
Zysk i S-ka

Lektura dla kobiet zmęczonych wielkim miastem. Anna Hewes zaprasza w podróż do zapomnianego przez świat miejsca. Gdy wraz z siostrą kupuje starą rozsypującą się chałupę we Włoszech na zboczu liguryjskiej góry, okazuje się, że ich życie uległo diametralnej zmianie. Dziewczyny będą musiały zaadoptować się do nowych realiów, poznać zasadę upraw oliwek i warzyw, adaptować domostwo tak, by choć trochę spełniało ich wcześniejsze oczekiwania. Najtrudniej będzie ustalić zasady współżycia z mieszkańcami wioski w taki sposób, by móc swobodnie korzystać z uroków otoczenia, w tym plaży i morza, i jednocześnie nie narazić się sąsiadom...
Cena: 29,90 zł


Śmiertelni nieśmiertelni
Ken Wilber
Jacek Santorski & CO Wydawnictwo

Wzruszający zapis historii niezwykłej miłości dwojga ludzi, którzy pokochali się od pierwszego dotknięcia.

Każdy znajdzie w niej odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Dzięki tej lekturze łatwiej rozeznać się we własnej prawdzie, we własnych mistyfikacjach i w wątpliwościach umysłu. W tę piękną opowieść Wilber potrafił wpleść objaśnienia i komentarze do wielkich tradycji duchowych, od chrześcijaństwa począwszy, a na buddyzmie skończywszy.
Cena: 43 złBywałem w moim świętym mieście, SMS-y do S.K.
Jarosław Mikołaj Skoczeń
Mawit Druk

Wiersze o miłości napisane przez współczesnego mężczyznę. Szczere wyznania na temat niespełnionych nadziei, zazdrości, tęsknoty i poszukiwania bezpieczeństwa u drugiej osoby - "kiedy widzę że mogę mieć duszę kiedy jest już blisko i pierś otwieram robiąc jej miejsce już jest we mnie i myślę i czuję ale to sen którego nie ma". Poezja trudna i bardzo intymna.Cena: 19 zł


Aniołek
Colleen McCullough
Świat Książki

Kolejna powieść obyczajowa autorki "Ptaków ciernistych krzewów" to rozgrywająca się w latach 60. w Australii opowieść 20-latki rozpoczynającej dorosłe życie. Harriet, bo o niej mowa, zrywa z nudnym narzeczonym i wyprowadza się od rodziców do domu w podejrzanej dzielnicy Sydney. Poznaje tam ekscentryków różnej maści, od których uczy się miłości, tolerancji, gotowania i... magii. Szczególną więź nawiązuje z małą autystyczną dziewczynką Flo, która nagle zostaje sama na świecie.


Cena: 29,90 zł


Opowiadania szkolne
Praca zbiorowa
Prószyński & S-ka

Pamiętasz plotki z koleżanką z ławki i dowcipy, które nauczycielom robiła Twoja klasa? Takich sentymentalnych wspomnień (raczej) się nie zapomina i chętnie się do nich wraca. Dlatego warto sięgnąć po opowiadania osiemnastu popularnych polskich autorów, bo ich wspominienia z lat szkolnych są jeszcze bardzo kolorowe i żywe. To nie tylko świetna literatura, ale i znakomity stymulator pamięci. Naprawdę, nie trzeba czekać na dziesiątą, piętnastą, dwudziestą - hmm... trzydziestą?! - rocznicę matury, na kolejny zjazd naszej klasy. Wystarczy otworzyć tę książkę, by obudzić wspomnienia i jeszcze raz powrócić do szkolnych lat...

Cena: 29,90 zł

NA PŁYCIE:

Hollywood's Greatest Hits: Classic Music

Muzyka jest nieodłącznym elementem filmowych dzieł, często to ona nadaje im niepowtarzalny klimat. Na dwóch płytach umieszczono 47 utworów najwybitniejszych kompozytorów, takich jak John Williams, Elmer Bernstein czy Quincy Jones. Na okrasę piosenki dwóch seksbomb lat 50. i 60. - Marylin Monero i Brigitte Bardot.DVD:

Całkowite zaćmienie

Agnieszka Holland poetycko o związku dwóch wielkich modernistów i gorzkiej jak absynt cenie za spełnienie marzeń. W rolach głównych: Leonardo DiCaprio i David Thewlis oraz muzyka Jana A.P. Kaczmarka. 16-letni Arthur Rimbaud wysyła próbkę swoich wierszy Paulowi Verlaine'owi. Wzajemna fascynacja dwóch wrażliwców przeradza się w trudną miłość i całkowite uzależnienie.Niespełnione pragnienia

Zwariowana komedia z mocnym zabarwieniem erotycznym i dawno niewidzianą Lizą Minnelli. Priscilla (Parker Posey), perfekcyjna pani domu, ma wszystko, o czym można zamarzyć - piękny dom, dobrą pracę i troskliwego męża (Paul Rudd). Poza udanym życiem erotycznym. Do czasu, gdy czyszczeniem jej basenu zajmie się niewysoki, ale za to pociągający Wayne (Danny de Vito).

WYDARZENIA

Koncert M People, 7 września, godz. 20, Warszawa, Sala Kongresowa
Brytyjscy królowie disco, soul i r'n'b z charyzmatyczną wokalistką Heather Small na czele zagrają w Warszawie swoje największe przeboje. Będzie można wieć na żywo posłuchać takich hitów, jak "Moving On Up", "One Night In Heaven" czy "Search For The Hero".

"Chodzę, biegam, więc jestem" - Piknik Zdrowia, 9 września, Warszawa

W spacerze w Łazienkach Królewskich mogą wziąć udział wszyscy - bez względu na wiek. To od nich zależy, w jakim tempie i czasie przejdą lub przebiegną wyznaczoną trasę. Odwiedzający piknik będą również mogli za darmo zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz dowiedzieć się, jak powinna być skomponowana prawidłowa dieta, dlaczego tak ważne jest spożywanie większej ilości warzyw i owoców i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Spotkanie organizuje Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów. Głównym zadaniem programu jest upowszechnianie zapisów "Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem", m.in.: wystrzegaj się otyłości, bądź codziennie aktywna ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne, spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej pięć porcji dziennie, ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.