Konfitura z płatków róży

• 20 dag płatków dzikiej róży (silnie pachnącej odmiany damasceńskiej, nazywanej również bułgarską)

• 25 dag drobnego cukru kryształu

• pół szklanki soku z czerwonych porzeczek lub z cytryny

Świeżo zebrane płatki róży opłukać w misce z zimną wodą, osączyć, rozsypując na ściereczce i starannie osuszyć. Odciąć białe, gorzkie końce płatków. Przygotowane płatki wsypać do makutry i ucierać razem z cukrem, aż puszczą sok. Podczas ucierania dodawać po trochu sok z porzeczek lub cytryny. Przełożyć do małych wyparzonych słoiczków i szczelnie zamknąć. Konfitura nadaje się do deserów, dekoracji tortów, ciast i pączków.







Reklama

Dżem z czarnych porzeczek z płatkami migdałowymi

• 1 kg czarnych porzeczek

• 50 dag cukru

• cytryna

• 10 dag płatków migdałowych

Czarne porzeczki przebrać, umyć i oczyścić z szypułek. Lekko zmiażdżyć i zasypać cukrem. Dodać skórkę otartą z cytryny i wyciśnięty z niej sok. Odstawić na 1-2 godziny, aż porzeczki puszczą sok. Następnie przełożyć do płytkiego szerokiego rondla i gotować na małym ogniu do chwili, gdy kropla wylana na talerzyk nie rozleje się, tylko będzie zastygać.

Gotowanie dżemu przerywać dwu-, trzykrotnie na 20-30 minut. Na koniec wsypać uprażone na suchej patelni płatki migdałowe. Przełożyć dżem do gorących, wyparzonych słoików i szczelnie zamknąć. Pasteryzować 20 minut (95 st.).

Dżem porzeczkowy z kokosem


bull; 1 kg czerwonych porzeczek

bull; 50 dag cukru

bull; 3-4 łyżki wiórków kokosowych

bull; kieliszek sherry

Umyte, przebrane porzeczki oderwać z gałązek, rozgnieść tłuczkiem, wsypać do rondla o grubym dnie, dolać sherry i rozgotowywać pod przykryciem na małym ogniu około 10 minut. Starannie przecedzić przez sito wyłożone gazą. Miazgę dokładnie odcisnąć. Sok zagotować, wymieszać z cukrem i gotować na małym ogniu do momentu, gdy kropla galaretki wylana na talerz nie rozpłynie się. Dodać wiórki kokosowe. Gorącą galaretkę przełożyć do wyparzonych słoików i szczelnie zamknąć.

Maliny i wiśnie w syropie


bull; 50 dag malin i 50 dag wiśni

bull; 0,25 l wody

bull; 50 dag cukru i kawałek skórki cytrynowej

bull; laska wanilii


Maliny przebrać, opłukać, osączyć, rozsypując na ściereczce. Wiśnie umyć, wydrylować. Kilka pestek zostawić i rozgnieść. Zagotować wodę, wsypać cukier i gotować na małym ogniu, aż kropelka syropu wylana na talerzyk nie będzie się rozlewać. Maliny i wiśnie włożyć do syropu. Dodać skórkę cytrynową oraz przekrojoną laskę wanilii. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 3 minuty. Przełożyć do wyparzonych gorących słoików. Do każdego dodać po 1-2 pestki z wiśni. Słoiki szczelnie zamknąć i pasteryzować 15 minut w temperaturze 95 stopni.

Chutney wiśniowy

bull; 50 dag wiśni

bull; 10 dag czerwonych porzeczek

bull; 2 pomarańcze

bull; cebula

bull; 2-3 ostre papryczki chili

bull; 3-4 ząbki czosnku

bull; kawałek imbiru (7-8 cm)

bull; 25 dag cukru

bull; 100 ml octu z czerwonego wina 6-proc.

bull; pół szklanki soku pomarańczowego

bull; po łyżeczce ziaren zielonego pieprzu i gorczycy

bull; 5-6 goździków

bull; kawałek kory cynamonu

bull; pół łyżeczki soli

Umyte wiśnie wydrylować. Porzeczki opłukać, osuszyć, oderwać z gałązek. Pomarańcze obrać, wykroić fileciki miąższu, pokroić w kostkę. Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Paprykę umyć, oczyścić z pestek, pokroić w drobną kostkę. Imbir obrać, zetrzeć na tarce. Do garnka o grubym dnie włożyć owoce i warzywa. Dodać starty imbir, cynamon, gorczycę, goździki, pieprz i sól. Wlać sok pomarańczowy. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez mniej więcej 30 minut. Następnie dodać cukier i ocet winny, wymieszać i gotować jeszcze 20 minut, często mieszając, aż odparuje większość soku. Gorący chutney przełożyć do słoików i od razu szczelnie zamknąć.
































































Konfitura z agrestu

• 1 kg niedojrzałego agrestu

• 0,2 l wody

• 1 kg cukru

Agrest umyć, oczyścić, każdy owoc nakłuć szpilką w kilku miejscach. Sparzyć wrzątkiem, osączyć. Z wody i cukru ugotować gęsty syrop. Gorącym syropem zalać owoce i odstawić na kilkanaście godzin. Zlać syrop, zagotować go, zalać nim owoce i odstawić do następnego dnia. Owoce w syropie zagotować, zebrać pianę, ostudzić. Proces zagotowywania i studzenia powtórzyć kilkakrotnie, aż agrest będzie szklisty. Konfiturę przełożyć do wyparzonych, gorących słoików, zamknąć. Pasteryzować 20 minut w temperaturze 95 st.







Reklama