Płace kobiet w USA po raz pierwszy w historii prześcignęły pensje mężczyzn. Na lepsze zarobki mogą przede wszystkim liczyć wykształcone mieszkanki dużych amerykańskich miast. Na przykład w Dallas zarobki młodych wykształconych kobiet sięgają aż 120 proc. pensji mężczyzn.

Według najnowszych badań Adrew A. Beveridge’a, demografa z nowojorskiego Queens College, kobiety w wieku 21-30 lat zarabiają nawet o 5 tys. dolarów więcej niż ich rówieśnicy. To niespodziewany wynik. Jeszcze w 1970 r. proporcje były odwrotne - średnio o 7 tys. dolarów więcej zarabiali panowie.

Lepiej wykształcone

Pracodawcy zaczęli doceniać kobiety, bo są lepiej wykształcone. Jak podkreśla Beverodge, od kilku lat rośnie liczba pań kończących renomowane college’e. Na przykład w Nowym Jorku aż 53 proc. pracujących kobiet miało wyższe wykształcenie, podczas gdy dyplomem college’u legitymowało się zaledwie 38 proc. przedstawicieli płci brzydkiej.

Gotowe do poświęceń

Absolwentki renomowanych uczelni szukają zatrudnienia przede wszystkim w dużych miastach - bo tu zjawisko dyskryminacji jest prawie niewidoczne. A to motywuje kobiety do kariery i często z tego powodu odkładają w czasie założenie rodziny.