W kuchni litewskiej sporo jest elementów z naszej sztuki kulinarnej, i na odwrót - to efekt setek lat bliskiego sąsiedztwa i ścisłych kontaktów między narodami. Powspominajmy dawne czasy, smakując te naprawdę wyborne dania.

Bliny owsiane - przepis na 4 porcje
Składniki: 2 szklanki płatków owsianych, szklanka mleka lpół szklanki mąki, 2 jajka, 3 dag drożdży, łyżka cukru, sól, olej

Reklama

Drożdże rozetrzeć z cukrem, 2 łyżkami mąki i 0,5 szklanki letniej wody. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Płatki uprażyć na suchej patelni, ostudzić, zalać mlekiem, odstawić do namoczenia. Do płatków wbić jajka, dodać rozczyn i szczyptę soli. Wymieszać, odstawić do wyrośnięcia. Na patelni rozgrzać olej. Łyżką wkładać porcje ciasta. Usmażyć złote placki. Podawać z kwaśną śmietaną.

Pierogi z litewskiego ciasta cebulowego
Składniki: 40 dag mąki, 4-5 łyżek soku z cebuli, 2 jajka, 2 żółtka, sól. Na nadzienie: 50 dag tłustego twarogu, jajko, cebula, 2 łyżki masła, sól, pieprz

Na stolnicę przesiać mąkę ze szczyptą soli, zrobić wgłębienie, wlać sok z cebuli, wbić jajka i żółtka. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, uformować w kulę, przykryć i odstawić na 30 min. Na farsz utrzeć odciśnięty twaróg z jajkiem i posiekaną, podsmażoną na maśle cebulą. Doprawić solą i pieprzem. Ciasto cienko rozwałkować, wykroić szklanką krążki, nałożyć na środek po łyżce farszu i zlepić brzegi, formując pierogi. Wkładać partiami do osolonego wrzątku, gotować 5 min od wypłynięcia. Wyjąć łyżką cedzakową, podawać z masłem lub stopioną słoniną.

Reklama

Chłodziec z Grodna
1. Przebrać i opłukać 40-50 dag szczawiu. Odciąć grubsze ogonki. W garnku zagotować dużą ilość lekko osolonego wrzątku. Szczaw starannie osączyć i wrzucić na 2-3 minuty na wrzątek. Gdy liście opadną, odcedzić, przelać na sicie zimną wodą, ostudzić i dokładnie osączyć. Obgotowany szczaw drobno posiekać.

2. Wybrać 40 dag młodych, niewielkich buraków ćwikłowych, starannie wyszorować. Ugotować w łupinkach, wkładając do wrzątku lub upiec w piekarniku. Buraki ostudzić, obrać, pokroić w zapałkę.

Reklama

3. Wymieszać 6-8 szklanek zsiadłego mleka ze szklanką gęstej śmietany. Po pęczku koperku, szczypiorku i rzodkiewek umyć, osuszyć, posiekać. Duży, świeży ogórek umyć, pokroić w kostkę. Wszystkie rozdrobnione składniki razem ze szczawiem i buraczkami dodać do chłodnika. Doprawić solą i pieprzem. Schłodzić i podawać z ćwiartkami jajek na twardo.

Kugelis
Składniki: 1 kg ziemniaków, 3 cebule, 25 dag wędzonki, kajzerka, jajko, 2 ząbki czosnku, 4 suszone grzyby, 2 łyżki oleju, 2 łyżki bułki tartej, majeranek, mielona papryka, kminek, sól, pieprz

Grzyby namoczyć w 100 ml letniej wody, odcisnąć, posiekać. W wodzie z grzybów namoczyć kajzerkę. Jedną cebulę i wędzonkę pokroić w kostkę i z grzybami podsmażyć na łyżce oleju. Ziemniaki i 2 cebule obrać, zetrzeć na tarce, odcisnąć sok. Do masy wbić jajko, dodać odciśniętą bułkę i osad skrobi z soku ziemniaczanego. Doprawić czosnkiem, solą, pieprzem, majerankiem i papryką, wymieszać. Formę posmarować olejem, oprószyć bułką. Włożyć masę ziemniaczaną, przekadając ją wędzonką z cebulą i grzybami. Wierzch wyrównać łyżką, posmarować olejem. Piec około godziny (180 st.). Podawać z pikantnymi sosami i surówką z kiszonej kapusty.

Zrazy litewskie zwijane
Składniki: 1 kg mięsa wołowego zrazowego (udziec, krzyżowa), 2 cebule, 10 dag czerstwego chleba, jajko, 10 dag słoniny, 2 łyżki masła, szklanka bulionu, sól, pieprz
Mięso umyć, oczyścić, pokroić w poprzek włókien na cienkie plastry, rozbić tłuczkiem, oprószyć solą oraz pieprzem. Odstawić na 30 minut. Cebulę obrać, drobno posiekać, zeszklić na maśle. Dodać rozkruszony chleb, wbić jajko i wymieszać. Zrazy posmarować farszem, ciasno zwinąć i obwiązać bawełnianą nicią. W rondlu roztopić słoninę, wyjąć skwarki. Włożyć zrazy i obsmażyć na rumiano. Podlać bulionem i dusić na wolnym ogniu pod przykryciem, aż będą miękkie. Podawać z sosem grzybowym.