Przynajmniej raz w roku powinnaś mieć prawdziwe wakacje i naucz się je lepiej wykorzystywać.

Urlop bez wyrzytów sumienia1. Nic nie musisz!
Po pierwsze nie rób planów w rodzaju: muszę schudnąć, muszę przeczytać, muszę popływać… Wakacje to nie czas na odrabianie zaległości. Kiedy bowiem cokolwiek pójdzie nie po twojej myśli i nie uda ci się zrealizować planów, wrócisz rozczarowana, zmęczona, z wyrzutami sumienia.

2. Nie kieruj się modą
Wszyscy ostatnio krzyczą: urlop musi być aktywny. I starają się nadążać za tymi trendami. Tymczasem urlop powinien być po prostu… udany.


Urlop bez wyrzytów sumienia3. Rób, co lubisz
Każdy z nas ma inny temperament. Niektórzy potrzebują silnych bodźców w postaci gwaru, intensywnego planu dnia, częstych zmian. Inni odpoczywają tylko wówczas, gdy wokół jest cisza. Zanim wyjedziesz, zastanów się, czego ty potrzebujesz, by naprawdę odpocząć. Może widoku bezkresnych pl? Albo tłumu w Juracie? Dostosuj formę wypoczynku do swojego temperamentu. Uwaga! Często osoby prowadzące siedzący tryb życia potrzebują odmiany w postaci ruchu. Ale jest to naprawdę bardzo indywidualna sprawa -nie daj się wcisnąć w żadną szufladkę.


4. Słuchaj siebie
Czasem wybieramy miejsce na odpoczynek za namową znajomych. Stop! Zanim pojedziesz w takie reklamowane miejsce, wypytaj dokładnie, co ich tak zachwyciło. Może się bowiem okazać, że dla nich plusem jest to, co dla ciebie jest absolutnie nie do przyjęcia. Z tego samego powodu nie sugeruj się reklamami biur podróży czy opowieściami o świetnych wakacjach. Ty wiesz najlepiej, czego potrzebujesz!

5. Zmartwienia zostaw w domu
Każdy z nas ma jakieś kłopoty. Ale wakacje nie są po to, by się nimi zajmować. Jak wykazują badania, Polacy mają tendencję do brania urlopów po to, by robić remont w domu czy załatwić jakieś sprawy. Nie wolno tak robić! Spróbuj zaufać innym - sąsiadce, że dopilnuje mieszkania, wychowawczyni czy opiekunce, że zajmie się dzieckiem.


Urlop bez wyrzytów sumienia6. Razem czy osobno?
Wyjazd ze znajomymi to gwarancja towarzystwa oraz często niższe koszty. Zanim jednak zdecydujesz się spędzić dwa tygodnie pod jednym dachem z przyjaciółką, zastanów się, czy na pewno tego chcesz. Pamiętaj: kłócimy się zazwyczaj o codzienne drobiazgi. I właśnie podczas urlopu mogą się ujawnić zachowania, które w innej sytuacji nie są widoczne, na przykład różne gusta kulinarne, bałaganiarstwo kontra pedanteria. Czasem jest to też kwestia różnych potrzeb: np. ty wolisz się opalać, a ona zwiedzać zabytki! Może więc lepiej wynająć dwa domki i od razu ustalić, że nie wszędzie chodzicie razem.

7. Grunt to nastawienie
Pozytywne nastawienie nie polega na tym, że jesteś pełna optymizmu i wiele sobie po urlopie obiecujesz. Raczej nie obiecuj sobie nic -po prostu akceptuj to, co się wydarza. Zabierz ze sobą tylko chęć do działania i dobry humor. No i nie nastawiaj się, że będzie źle!

8. Nie pracuj na wakacjach
To trudne, ale uwierz - nic się nie stanie, jeżeli nie będzie cię w firmie przez dwa tygodnie! Nie zastanawiaj się więc, jak sobie wszyscy radzą i czy aby nie ma jakiejś awarii! Koniecznie zostaw w domu służ-bową komórkę -jeżeli na każdy dźwięk dzwonka będziesz nerwowo podskakiwać, to na pewno nie odpoczniesz!

9. Spiesz się powoli
Pośpiech towarzyszy nam na co dzień. Im większe miasto, tym ludzie szybciej w nim żyją. Pozwól, by podczas urlopu twój organizm żył we własnym tempie. Wstań, jak się wyśpisz, zjedz, kiedy będziesz głodna. Naprawdę, nie jest ważne, czy zobaczysz jeszcze jeden zabytkowy kościół albo że nie zdążysz wykupić rejsu po jeziorze. Masz odpoczywać powoli!

10. Dopasuj wystrój do siebie
Aby odpocząć, powinnaś czuć się dobrze w nowym miejscu. Poświęć czas na przestawienie mebli, może weź na wczasy ulubioną serwetę lub ukochany obrazek? To będzie twój azyl przez najbliższe kilkanaście dni.


Urlop bez wyrzytów sumienia11. Dla każdego coś miłego
Jeżeli wybierasz się z rodziną, zadbaj, by i mąż, i dzieci mieli możliwość robienia tego, co lubią. W przeciwnym razie będą ci ciągle siedzieć na głowie, a nie o to chodzi.

12. Polub siebie
Wakacje to czas, kiedy jesteśmy (a przynajmniej powinnyśmy być) na luzie. To kąpiele słoneczne i pływanie, leżakowanie, pieczenie kiełbasek i opychanie się lodami. Niestety, niektóre panie krępują się paradować w kostiumie kąpielowym i zwracają uwagę na to, co powiedzą inni. Ale tak naprawdę, co cię to obchodzi? Naprawdę chcesz się gotować w sukience, bo wstydzisz się swojej figury? Polub siebie i naucz się żyć bez kompleksów -to akurat dobre zadanie na wakacje!

13. Nie bój się nowości
Wakacje to nie tylko zastrzyk energii … To również wspaniałe wspomnienia, które możemy potem pielęgnować przez cały rok. Dlatego zbieraj pamiątki kojarzące się z miłymi chwilami. Spróbuj też czegoś nowego, np. naucz się jeździć na nartach wodnych. Nie bój się przygód!

14. Przezorny zawsze ubezpieczony
Niemiłe niespodzianki to akurat nie to, czego oczekujemy w trakcie urlopu. Dlatego postaraj się przewidzieć nieprzyjemne sytuacje i zabezpiecz się przed nimi. Przede wszystkim zostaw dom pod dobrą opieką rodziny lub sąsiadów. W walizce powinny znaleźć się ciuchy na każdą pogodę -tak, abyś nawet w czasie deszczu mogła robić to, na co masz ochotę.

Zabierz również preparaty do opalania i po opalaniu! No i coś przeciw kleszczom i komarom, bo ich obecność może zepsuć nawet najlepsze wakacje!