Węgrzy lubią dobrze zjeść - powie to każdy, kto choć raz skosztował specjałów tamtejszej kuchni. Rzeczywiście, dużo jest w niej gęstych, tłustych i bardzo sycących potraw, takich jak choćby zupa gulaszowa. A ciężkie, zwykle mięsne danie musi być dobrze przyprawione, żeby nie przysporzyło kłopotów trawiennych. Stąd w kuchni węgierskiej dużo przypraw - przede wszystkim mielonej papryki. Węgrzy są zresztą prawdziwymi mistrzami w stosowaniu papryki, odpowiednio dozując jej łagodną i pikantną odmianę. Aromat dań chętnie uzupełniają cebulą, czosnkiem, a także pieprzem.

Po tak sutej uczcie nie sposób nie napić się dobrego wina - najlepiej słynnego na całym świecie tokaju. A dla amatorów mocniejszych trunków jest jeszcze palinka, czyli wyborna wódka owocowa.

Reklama

Leczo z boczkiem i salami

Składniki:
- 6 kolorowych papryk oczyścić, pokroić w paseczki
- cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę
- średnią cukinię pokroić w plasterki
- bakłażan pokroić w grubą kostkę
- 2 papryczki chili oczyścić, posiekać
- 4 - 5 pomidorów sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na cząstki





Sposób przyrządzenia:

Etap 1:
Na głębokiej patelni rozgrzać 3 łyżki oleju. Włożyć 5 dag pokrojonego w kostkę boczku i podsmażyć na rumiano. Dodać cebulę i podsmażyć, aż stanie się szklista. Włożyć paprykę, chili, bakłażan i cukinię. Posolić, doprawić pieprzem i smażyć kolejne 5 - 6 minut. Dodać pomidory i dusić na małym ogniu pod przykryciem przez 20 minut. Od czasu do czasu zamieszać.


Reklama

Etap 2:
20 dag salami pokroić wzdłuż na paseczki, podsmażyć na łyżce oleju na rumiano. Dodać do duszących się warzyw, wymieszać. Leczo doprawić do smaku 2 - 3 ząbkami rozgniecionego czosnku, słodką i ostrą mieloną papryką oraz szczyptą cukru. Podawać z chrupiącym wiejskim chlebem. Uczta dla zmysłów Wizyta w węgierskiej restauracji może być niezapomnianym przeżyciem. Tamtejsze lokale w tym samym stopniu co o smak, troszczą się i o inne nasze zmysły. Poszczególne dania serwuje się z niezwykłą celebrą, a rozkoszom podniebienia towarzyszą dźwięki węgierskiej i cygańskiej muzyki ludowej. W niektórych restauracjach grający ogniste czardasze skrzypek wita gości już na progu!

Langosze

Przepis na 6 porcji

Reklama

Składniki:

- 40 dag mąki pszennej
- 2 ziemniaki
- 3 dag drożdży
- ok. szklanki mleka

Dodatki: łyżeczka cukru, sól oraz olej do smażenia

Sposób przyrządzenia:

Drożdże rozetrzeć z cukrem i wymieszać z letnim mlekiem oraz 2-3 łyżkami mąki. Mąkę przesiać ze szczyptą soli do dużej miski. Zrobić wgłębienie, wlać wyrośnięty rozczyn, łyżkę oleju i dodać utłuczone i ugotowane ziemniaki. Wyrobić gładkie ciasto, posypać mąką, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Kiedy wyrośnie, brać porcje ciasta, rozciągać je na placki wielkości dłoni i wkładać na gorący olej. Usmażyć na złoty kolor z obu stron. Podawać z kwaśną śmietaną, kapustą, gulaszem.







Borgácsgulyás - gulasz w kociołku

Przepis na 4 porcje

Składniki:
- 50 dag wieprzowiny lub wołowiny
- 2 cebule
- 2-3 papryki lmarchew
- kawałek selera
- 60 dag ziemniaków








Dodatki: 2-3 ząbki czosnku, 2-3 łyżki oleju, liść laurowy, kminek, słodka i ostra mielona papryka, sól, pieprz

Sposób przyrządzenia:
Pokrojone w kostkę mięso podsmażyć na oleju z posiekaną cebulą. Dodać rozgnieciony czosnek, posypać mieloną papry-ką, kminkiem, solą i pieprzem. Podlać szklanką wody, przykryć i dusić, aż mięso będzie półmiękkie. Wówczas włożyć pokrojoną na paseczki paprykę, pokrojone w kostkę ziemniaki, marchew i seler. Dodać listek laurowy i ew. podlać wodą. Dusić pod przykryciem na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie, ale nie rozgotowane. Ponownie doprawić do smaku.




Smakowity dodatek
Polecamy wszystkim galuski - kluseczki doskonałe do potraw mięsnych:

- 2 jaja wymieszaj z 2 szklankami mąki,
- 2 łyżkami oleju i 1/2 łyżeczki soli.
Dodaj tyle wody, żeby ciasto było dość gęste, ale nie sztywne. Ciasto przeciśnij przez tarkę o bardzo dużych oczkach na gotującą się, osoloną wodę. Powstają małe kluseczki wielkości wiśni. Palce lizać!

Halászlé -zupa rybna

Przepis na 4 porcje

Składniki:
-1 kg karpia, suma lub lina
- 1 kg drobnych rybek (np. karasków)
- 2 duże cebule
- 2-3 papryki
- 2 pomidory








Dodatki: 1-2 ząbki czosnku, po łyżce słodkiej i ostrej mielonej papryki, sól

Sposób przyrządzenia:
Ryby oczyścić, posolić, schłodzić, duże wyfiletować. Ości, ogony, głowy dużych ryb i drobne ryby zalać 2 l wody. Dodać posiekaną cebulę, czosnek, paprykę w proszku, gotować 45 min, przetrzeć przez sito, zagotować. Włożyć filety rybne, pokrojoną w kostkę paprykę i cząstki pomidorów. Gotować 15 min.