W KINACH

"Cena odwagi", reż. Michael Winterbottom, wyst. Angelina Jolie, Dan Futterman

23 stycznia 2002 roku świat Mariane Pearl zmienił się na zawsze. Jej mąż Daniel, szef południowoazjatyckiego oddziału redakcji gazety The Wall Street Journal, zbierał materiały na temat powiązań terrorystycznych Richarda Reida, człowieka, który zasłyną umieszczeniem bomby w bucie i próbą wysadzenia samolotu do Miami. Ta historia doprowadziła go do Karaczi, gdzie jeden z lokalnych kontaktów obiecał mu dostęp do pewnych materiałów. Wychodząc na spotkanie, Danny powiedział Mariane, że może spóźnić się na kolację. Były to jego ostatnie słowa skierowane do żony. Nie powrócił już nigdy.

"Wieczór", reż. Lajos Koltai, wyst. Claire Denes, Vanessa Redgrave, Toni Collette

Film o kobietach i dla kobiet. Do leżącej na łożu śmierci Ann wraca wspomnienie sprzed 50 lat - ślub przyjaciółki Lili i zawiązany podczas niego krótki romans z szalenie przystojnym Harrisem. Przy na pół przytomnej Ann czuwają dwie córki: Conny i Nina. Pierwszy raz słyszą o Harrisie, którego przywołuje ciągle matka. Gdy Ann wspomina, że popełniła z nim morderstwo, nie potrafią odgadnąć czy to prawda czy majaczenie. Scenariusz nie koncentruje jednak uwagi widza na tajemnicy ślubnego wieczoru i domniemanym morderstwie. To raczej obyczajowo-sentymentalny obrazek z jasnym przesłaniem, że wszystkie życiowe decyzje można ocenić ambiwalentnie. Jedno zdarzenie może być wspomnieniem i sukcesu, i porażki. Ann wyznaje, że Harris był jej największą klęską i największą miłością. Jej córki - wychowane przecież tak samo przez tę samą osobę mają skrajne zdania o matce. Nina czuje się skrzywdzona, Connie sądzi, że miały najpiękniejsze dzieciństwo. Lila, która wyszła za mąż bez przekonania, po to by zapomnieć o swojej prawdziwej miłości, po 50 latach ocenia ten krok jako najtrafniejszy w jej życiu.

"Męska historia", reż. Nicholas Hytner, wyst. Stephen Campbell Moore, Richard Griffiths

Przebój teatrów całego świata to pełna dorosłych scenicznych dialogów opowieść o momencie w życiu chłopców, gdy stają się świadomymi mężczyznami. Ośmiu uczniów staje przed perspektywą osiągnięcia brytyjskiego marzenia: zapisania się na jeden z dwóch legendarnych angielskich uniwersytetów. Przeżywający rozterki właściwe dla wieku dojrzewania, pogrążeni w chaosie lat 80. XX wieku chłopcy są wspierani, ale i czasem mamieni, przez dwóch nauczycieli o krańcowo odmiennych poglądach na ich edukację. Nowy w szkole, świetnie ułożony Irwin, niedawny absolwent Oksfordu zatrudniony przez ambitnego dyrektora, by przygotować chłopców do skutecznego przystąpienia do egzaminów, kładzie nacisk na przebojowość. Drugim jest cudowny nauczyciel literatury Hector, który ma się za głupca, bowiem za wszelką cenę próbuje pomóc chłopcom w znalezieniu własnej mądrości. Obaj wychowawcy, cieszący się poważaniem a nawet miłością swoich uczniów, ostro rywalizują między sobą, stawiając na szali swój autorytet.

"Nightwatching", reż. Peter Greenaway, wyst. Martin Freeman, Eva Birthistle, Agata Buzek, Krzysztof pieczyński, Maciej Zakościelny

Wedle hipotezy Greenawaya "Straż nocna" Rembrandta van Rijna przedstawiająca wymarsz kompanii amsterdamskich strzelców to zakamuflowane oskarżenie skorumpowanych strażników. Dzieło to przyniosło malarzowi wielką sławę, ale jednocześnie niemalże zrujnowało mu życie.Artysta, za namową żony, Saskii, postanowił przyjąć zlecenie na portret grupowy od dowódcy Amsterdamskiej Milicji. W trakcie prac wpadł na trop morderstwa popełnionego na pewnym znanym człowieku. Zdecydował wówczas, że umieści na obrazie zaszyfrowane wskazówki pozwalające odkryć prawdę o zabójcach. Niestety, gdy obraz będzie już gotowy, zbrodniarze odkryją zawarte w nim kody i postanowią zemścić się na malarzu.

KSIĄŻKI

Zawieszeni, Marta Zaraska, Muza

Bohaterką książki jest dwudziestokilkuletnie Ewa, która traci pracę i decyduje się wyjechać do Kanady w ślad za fascynującym fotografem. Szczęście jej sprzyja - dziewczyna bardzo szybko usamodzielnia się zawodowo i znajduje nową miłość. Jednak nocami prześladują ją niezwykłe sny, w których pojawiają się te same postaci... Czy mają one jakieś zanczenie?

Cena: 24,90 zł

Odrodzona, Tucker Malarkey, Amber

Pielęgnairka Gemma opuszcza zniszczony wojną Kair; pozbawiona wiary w pomyślne jutro. Niespodziewana śmierć ojca tylko pogłębia jej depresję - do czasu, gdy kobieta postanawia wyjaśnić zagadkę jego odejścia. Dzięki temu poznaje dwóch fasynyjących, skrajnie różnych mężczyzn, którzy na nowo nauczą ją miłości i radości życia.

Cena: 25,80 zł

Pamiętnik przetrwania, Doris Lessing, Wydawnictwo Literackie

Jedna z najsłynniejszych książek pisarki, która w tym roku została uhonorowana Nagrodą Nobla. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym króluje przemoc, miasta terroryzowane są przez gangi, a o przetrwanie musi walczyć każdy, także dzieci. W tej ponurej rzeczywistości splotą się losy pewnej kobiety i kilkunastoletniej dziewczynki...

Cena: 29,90 zł

Pamiętnik Cathy, Sean Stewart, Egmont Polska

Victor, chłopak Cathy, nagle zrywa z nią znajomość. Dziewczyna nie znosi tego dość dobrze. Ostanie miesiące jej życia to pasmo niepowodzęń: umiera jej ojciec, w szkole idzie jej fatalnie, przyjaciółka wścieka się o byle co. Jednak ostanie niepowodzenie przelewa czarę goryczy? Cathy postanawia sprawdzić, dlaczego Victor ją porzucił. Wkrótce okazuje się, ze pytań jest więcej. Skąd na jej ramieniu wziął się ślad po ukłuciu iglą? Dlaczego czas nagle zwalnia? Co wspólnego z Victorem mają dziwni starzy Chińczycy? Cathy brnie w labirynt pozornie niezwiązanych ze sobą zagadek, a wyjaśnienie jednej rodzi kolejne. W napisanej w formie pamiętnika książce znajduje się wiele odręcznych dopisków, rysunków i bazgrołów, które dodatkowo potęgują wrażenie autentyczności tej niezwykłej opowieści. Historie uzupełniają liczne dodatki: wycinki z gazet, odręczne notatki, ogłoszenia i kartki z kalendarza.

Cena: 34,90 zł


Krystyna. Ulubiona agentka Churchilla, Madelaine Masson, Twój styl

Krystyna Skarbek, pseudonim Christine Granville, była jedną z najwybitniejszych kobiet agentek podczas II wojny światowej - mówiło się, że jest "ulubionym agentem Churchilla". Dokonania Krystyny w Polsce, na Węgrzech i we Francji obrosły legendą jeszcze za jej życia. Jako agentka SOE - Kierownictwa Operacji Specjalnych - i pierwsza kobieta zrzucona do Francji z Algieru, wylądowała w roku 1944 na Vercors, gdzie wyróżniła się niezwykłym męstwem.

Postać Krystyny Skarbek zawsze była owiana tajemnicą. Jednak z tego, co o niej wiadomo, wynika jedno - jej dzieje to materiał na przebój kinowy czy telewizyjny w międzynarodowej koprodukcji.

Cena: 45 zł

DVD

"Cena uczuć", wyst: Ashlee Simpson, Shannyn Sossamon

Ashlee Simpson idzie wślady starszej siostry. Tak jak Jessica była już piosenkarką, teraz próbuje sił w filmie. Zagrała modelkę, która spacery po wybiegu zamienia na naukę aktorstwa. Ale atrakcji wciąż jej mało, więc pomaga przystojniakowi śniącemu o popkarierze, robiąc sztuczny medialny szum wokół jego osboby. A od pomagania do zakochania jeden krok.

"Męsko-damska rzecz", reż. Nick Hurran

"Zakręcony piątek", ale trochę inaczej. Motyw zamiany ciał tym razem wykorzystał Nick Hurran, by opowiedzieć o parze maturzystów - bystej Nell i niezbyt bystrym kapitanie szkolnej drużyny futbolowej Woddym, którzy nie darzą się zbytnią sympatią. Oczywiście do czasu, gdy za sprawą tajemniczego posągu Majów, on budzi się z biustem, a ona... wiadomo.