Udane życie seksualne nie jest dziełem przypadku, zazwyczaj wymaga zaangażowania obojga partnerów, wyrażonego w zapewnieniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa dla każdej ze stron, rozumieniu wzajemnych pragnień i potrzeby czerpania maksymalnej przyjemności z każdego zbliżenia.

Wyniki badań opublikowane przez prof. Zbigniewa Izdebskiego w raporcie „Seksualność Polaków 2011” wskazują, że 68% Polek i Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Jednocześnie według tego samego Raportu 71% społeczeństwa w wieku pomiędzy 15 a 49 rokiem życia, czyli około 13 mln osób, deklaruje, że uprawia seks co najmniej raz w tygodniu. Na tym tle warto zaznaczyć, że w badaniach opublikowanych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego w książce „Seksualność Polaków na początku XXI wieku”, aż 77% procent kobiet było zdania, że mają większą kontrolę nad swoimi pragnieniami seksualnymi niż mężczyźni, a 43,5% kobiet zadeklarowało, że ważna jest dla nich możliwość zaspokojenia własnych potrzeb seksualnych.

Wyrazem troski kobiet o siebie i swoje zdrowie jest dostrzeganie własnych potrzeb seksualnych i odwaga w ich realizacji.

- W mojej praktyce zawodowej często spotykam się z kobietami, które przychodzą do mnie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak dbać o życie seksualne, aby zapewnić sobie maksymalny poziom zadowolenia - mówi Patrycja Piasecka, psycholog i terapeutka seksualna. - Nie ma prostej reguły, która sprawdzi się w każdym przypadku. Niekiedy trzeba wypróbować wiele różnych sposobów, aby zwiększyć zdolność do odczuwania przyjemności. Ważne jest aby poznać siebie, poznać swoje ciało i nauczyć się stymulować swobodny przypływ rozkoszy - dodaje terapeutka.

Kobiece pożądanie można stymulować, starannie mapując wszystkie obszary przyjemności. Oprócz sfery fizycznej, w której dominującą rolę odgrywa dotyk, w obrębie kobiecego pożądania znaczenie mają również aspekty psychiczne, takie jak m.in. samoocena, relacja z partnerem, czy poczucie odprężenia i relaksacji. Zachowanie równowagi pomiędzy tymi obszarami warunkuje satysfakcjonujące życie seksualne.

- Często polecam kobietom podejmowanie pracy nad przyjrzeniem się własnej seksualności i zdefiniowaniem jej na nowo - przyznaje Patrycja Piasecka, psycholog i terapeutka seksualna. - Wzmocnienie doznań seksualnych, poza poczuciem satysfakcji w strefie erotycznej, pozytywnie przekłada się również na inne sfery życia. Warto więc postarać się o zapewnienie równowagi tak potrzebnej naszemu organizmowi - dodaje Patrycja Piasecka.

Starania o zapewnienie odpowiedniego balansu mogą być wspomagane dostępnymi na rynku preparatami uzupełniającymi dietę o witaminy, makro i mikroelementy, zażywanymi, aby dodać sił witalnych, wspomóc pracę mózgu, czy zmniejszyć poziom stresu, by zapewnić organizmowi jak najlepsze warunki funkcjonowania.

- Osiągnięcie wewnętrznej równowagi stanowi podstawę do rozwijania możliwości seksualnych - podkreśla Patrycja Piasecka. - Kobieta, która pragnie przesuwać własne granice odczuwania satysfakcji seksualnej, może wzmocnić się w tej materii również na drodze suplementacji. Świadome czerpanie przyjemności i radości z seksu to istotny element do osiągnięcia zadowolenia - dodaje.

Podziękowania za wypowiedzi dla ekspertów Walmark - producenta Liderin Sex Expert Femina.