Jesteśmy uparte, konsekwente, ale za bardzo przejmujemy się tym, co mówią ludzie. Marzymy o sukcesie, ale nie zawsze mamy odwagę, żeby do niego dążyć. A na dodatek nie zawsze potrafimy cieszyć się z tego, co mamy. O sukcesie w życiu kobiety rozmawiamy z Françoisa Nailem, prezesem firmy RSQ Management, założycielem firm NAJ International i Human Qapitals oraz współautorem książki "Quest. Twoja droga do sukcesu":

1. Rozumiesz sukces inaczej niż Twój facet
Dla mężczyzn sukces najczęściej oznacza tylko jedno: osiągnięcie celu. Czyli zdobyć, zaliczyć, iść dalej. Dla pań sukces oznacza spełnienie życiowe. Na przykład dla mężczyzny sukcesem będzie, jeśli zarobi on na nowego mercedesa. Dla kobiet ważniejsze od samochodu będzie założenie rodziny i możliwość swobodnego jej utrzymania.

2. Zrób pierwszy krok
W dążeniu do sukcesu ważne jest, żeby nie unikać problemów, tylko zrobić pierwszy krok. Dlatego zawsze warto szukać inspiracji i zapału do działania.

3. Ciesz się każdym, małym kroczkiem
Często ważniejsze od osiągnięcia celu jest dążenie do niego . Oczywiście, wiąże się ono z różnymi trudnościami, ale może być także bardzo radosne. Trzeba tylko umieć to docenić.

4. Zmień swoje myślenie
Często czujemy się zagubieni, mamy wrażenie, że marnujemy czas, nasze życie jest nie takie, jak sobie wymarzyliśmy. Zastanawiamy się, czemu nie urodziliśmy się w bogatej rodzinie, czy w innym kraju. Doceńmy, że samo dążenie do naszych marzeń daje nam dużo szczęścia.

5. Nie porównuj
Twoje życie jest najważniejsze. Nie porównuj go z życiem innych ludzi. Zazdrościmy innym, bo ktoś ma nowy samochód, bo tamta para nigdy się nie kłóci, bo ktoś więcej zarabia. Oceniamy nasze szczęście przez kryteria zewnętrzne. To błąd! Ważniejsze są kryteria wewnętrzne. Nie szukajmy wzoru szczęścia u innych. Czy naprawdę uszczęśliwi cię, że Twoja koleżanka z pracy zarabia 2000 zł, a Ty tylko 1500? Dlatego warto nauczyć się jak rozpoznawać własne kryteria.