SKĄD SIĘ BIERZE?

Ta paskudna przypadłość spowodowana jest cofaniem się nadtrawionej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Dokucza większości dorosłych, a najbardziej kobietom w ciąży. Całe szczęście łatwo się jej pozbyć. Wystarczy, że zażyjesz dostępny bez recepty preparat neutralizujący kwas żołądkowy (jest ich w aptekach całe mnóstwo) i nieco zmienisz dietę.

TEGO RUSZAĆ NIE WOLNO

Modyfikacja diety nie musi być drastyczna, ale jeśli zdarzają ci się zgagi, to trzeba odstawić niektóre produkty. Jakie?

CZEKOLADĘ - osłabia (rozluźnia) mięśnie zwieracza przełyku, a to on ma za zadanie blokować cofanie się pokarmu żołądka.

CYTRYNY - nasilają zgagę, bo zwiększają kwaśność treści żołądkowej. Podobnie działają też soki z owoców cytrusowych i niestety pomidory.

TŁUSTE I PIKANTNE DANIA - wszystkie tłuste produkty powodują wzmożone wydzielanie kwasów trawiennych. Taki sam efekt występuje po zjedzeniu dań pikantnych.

MLEKO - na krótki czas łagodzi dolegliwości, bo zmywa kwas z przełyku. Ale gdy mleko trafi do żołądka, wzmaga wytwarzanie kwasów. I zgaga wraca...

MIĘTĘ - wzmaga wydzielanie śliny, ta zaś spłukuje kwas. Ale uwaga! Mięta rozluźnia zwieracz przełyku i zwiększa produkcję soków trawiennych.

KAWĘ - a taże inne napoje z kofeiną pobudzają wydzielanie kwasów żołądkowych. Podobnie działa też alkohol (pity nawet w małej ilości).

_____________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zabij tłuszcz laską cynamonu
>>> Największy wróg diety? Sałatka!
>>> Sprawdź, co jeść i pić, by się nie zestarzeć