Źle traktowane włosy szybko dadzą o sobie znać. Pierwszymi symptomami będzie utrata blasku, witalności oraz pojawienie się rozdwojonych końcówek. Zaniedbane, narażane na obciążające zabiegi, jak farbowanie czy stylizowanie przy użyciu sprzętów AGD, zaczną elektryzować się, puszyć, a w końcu także wypadać. Jednak wcale nie musi tak być.

Reklama

Gdy zależy nam na dobrej kondycji naszych włosów, bez rezygnacji z zabiegów stylizacyjnych, wystarczy postawić na odpowiednią pielęgnację, która wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami czy koniecznością wizyt w salonie fryzjerskim. Skuteczne sposoby są na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie ich szukać.

Podpowiadamy…

Pierwszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji włosów powinno być podcięcie końcówek, co więcej – powinniśmy to robić regularnie. Dzięki temu włosy będą wyglądać zdrowiej, nie będą się kołtunić, plątać oraz tracić na długości.

Włosy myjmy dwukrotnie – za pierwszym razem oczyszczamy skórę głowy z łoju, kurzu i zabrudzeń, natomiast piana pojawia się zwykle przy drugim myciu. Szampon zawsze nakładajmy na dłoń, a następnie na skórę głowy, rozprowadzając go na kolejne pasma włosów.

Myjąc włosy, unikajmy gorącej wody, która wysusza skórę głowy oraz wzmaga pracę gruczołów łojowych, odpowiadających za przetłuszczanie. Spłukując wykorzystany do mycia kosmetyk, użyjmy zimnego lub chłodnego strumienia wody. To bardzo zdrowy zabieg, dzięki któremu łuska włosa domyka się, przez co staje się gładka i lśniąca.

Po dokładnym spłukaniu szamponu, koniecznie zastosujmy odżywkę – nakładajmy ją wyłącznie na kosmyki włosów, unikając skóry głowy (nie będzie się przetłuszczać) – możemy dodatkowo przeczesać włosy przy pomocy grzebienia o szerokich zębach. Nie spłukujmy odżywki od razu po nałożeniu, ponieważ nie damy jej czasu na wniknięcie w łuskę włosa. Najlepiej, gdy produkt potrzymamy na włosach przez około 5 do 10 minut.

Zarówno szampon, jak i odżywka powinny zawierać składniki regeneracyjne, szczególnie prowitaminę B5 (poprawia kondycję i nawilżenie włosów, zwiększa ich wytrzymałość mechaniczną, działa odbudowująco, uzupełnia ubytki oraz zapewnia zdrowy połysk) oraz jedwab, który zmiękcza włosy, zapobiega elektryzowaniu się, ułatwia rozczesywanie oraz działa wygładzająco

Nie wycierajmy mokrych włosów w ręcznik, ponieważ naruszamy w ten sposób ich strukturę. Jeżeli nie mamy możliwości, by pozwolić im wyschnąć naturalnie, suszmy chłodniejszym strumieniem powietrza suszarki, robiąc to zgodnie z układem łuski włosa, czyli od nasady ku końcom. Jeżeli chcemy modelować włosy, róbmy to dopiero wtedy, gdy są prawie suche.

Za kondycję naszych włosów odpowiada także to, jak się odżywiamy. Warto wzbogacić dietą o nienasycone kwasy tłuszczone, które zawierają w sobie ogrom wartości odżywczych. To np. oliwa z oliwek, pestki słonecznika czy dyni, które mogą stanowić doskonałe składniki lekkich sałatek.

Oczywiście, najzdrowsze dla włosów byłoby całkowite zrezygnowanie z wszelkich zabiegów chemicznych czy stylizacyjnych, farbowania, prostowania, falowania włosów i innych, które działają obciążająco. Niestety nie tylko one mogą prowadzić do osłabienia włosów. Równie niekorzystny wpływ mają czynniki atmosferyczne (wysokie czy niskie temperatury), noszenie okryć głowy czy nieuniknione urazy mechaniczne (np. będące wynikiem częstego spinania włosów). Właśnie dlatego powyższe, proste i sprawdzone metody, powinniśmy stosować zawsze, jeżeli chcemy by nasze włosy wyglądały pięknie oraz zdrowo.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów LOOK EXPERT Intensive Repair - linii produktów regeneracyjnych dla zniszczonych włosów.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!