Wiosną i latem pamiętaj o ochronie swojej skóry, zwłaszcza jeśli masz skłonność do przebarwień. Plamy mogą przybierać kolor od jasnobrunatnego, przez wszystkie jego odcienie, aż do szarego. Mają różne kształty i wielkość. Zdarza się, że są na całym ciele, najczęściej jednak w miejscach odsłoniętych, eksponowanych na słońce.

Dlatego, wychodząc na dwór, stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV. Piegi, ostuda, plamy soczewitowate oraz pozapalne tworzą się w naskórku i świadczą o zaburzeniach pigmentacyjnych. Tego procesu nie można powstrzymać, ale stosując kosmetyki wiele przebarwień udaje się rozjaśnić, a nawet całkowicie usunąć.

Dlaczego mamy plamy na skórze? Odpowiada dr Iwona Marycz-Langner, dermatolog:

Z roku na rok wzrasta liczba pacjentek odwiedzających gabinety dermatologiczne z powodu ciemnych plam na skórze. Takie przebarwienia powstają, gdy jest nadprodukcja lub nierównomierne rozłożenie melaniny, substancji zawartej w komórkach barwnikowych, melanocytach. Przyczyn ich powstawania jest bardzo dużo. Najczęściej jednak dochodzi do przebarwień o podłożu hormonalnym, pod wpływem promieniowania słonecznego. Stosowanie doustnej antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej, zmiany hormonalne w ciąży i w okresie menopauzalnym mogą spowodować pojawienie się plam, zwłaszcza u pań korzystających z solariów i opalających się na słońcu. Ten problem mają kobiety w różnym wieku, ale nasila się po 40. roku.

Jak rozjaśnić skórę? Służą temu rozświetlające toniki i kremy. Przeciwdziałają zaburzeniom pigmentacji i usuwają już istniejące przebarwienia skóry. Do wyboru są kosmetyki stosowane na całą powierzchnię skóry, np. twarzy lub punktowo - na przebarwienia.