Podczas wyboru biustonosza należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Odpowiednie dobranie stanika nie kończy się bowiem na rozmiarze miseczki. Niezbędne jest umiejętne dobranie obwodu pleców, regulacja i odpowiednie ułożenie ramiączek oraz kontrola ułożenie biustonosza na ciele. Oto porady, jak samodzielnie dobrać stanik. Posiadłszy tę wiedzę, nie będziesz potrzebowała pomocy brafitterki.

Reklama

Krok 1. Dobierz obwód pleców

Najważniejszy jest obwód pleców. To pierwsza miara, którą podajemy podczas zakupu stanika, w głównej mierze odpowiedzialna za podtrzymanie biustu. Aby stanik był dobrze dopasowany, musimy zmierzyć obwód pleców na wysokości pod biustem. Od tego wyniku odejmujemy ok. 5 - 8 centymetrów (w zależności od materiału). Obwód musi być tak dopasowany, aby po parokrotnym podniesieniu obu rąk do góry stanik się nie przemieszczał.

Tył biustonosza powinien być na tym samym poziomie co przód, nie może również unosić się ku górze w kierunku szyi. Nie przesadzajmy jednak ze zbyt ciasnym obwodem. Nowy biustonosz powinien zapinać się na pierwszą lub drugą haftkę. Pamiętajmy, że każdy stanik się rozciągnie.

Bielizna marki Upsenzzo na sezon wiosna-lato 2012 / Media

Krok 2. Sprawdź ułożenie ramiączek

Kolejnym ważnym elementem stanika są ramiączka, które na plecach powinny delikatnie rozchodzić się ku górze lub układać się równolegle względem siebie. Jeśli ramiączka na plecach układają się w literę V, jest to znak, że obwód biustonosza jest zbyt ciasny. Może na to wskazywać również tworzenie się tzw. bułeczek na plecach. Warto zadbać o odpowiednią długość ramiączek, gdyż źle dobrane mogą powodować bóle ramion i pleców.

Krok 3. Sprawdź dopasowanie miseczki

Nie zapominajmy również o doborze miseczki. Ta część biustonosza powinna mieścić całą pierś. Biust nie może wypływać ani górą, ani dołem. Nie powinny też tworzyć się wybrzuszenia nad górną krawędzią miseczki. Sutek powinien znajdować się w najgłębszym miejscu w miseczce. Jeśli stanik ma fiszbiny, muszą one okalać całą pierś i odzwierciedlać kształt piersi.

Bielizna marki Upsenzzo na sezon wiosna-lato 2012 / Media

Krok 4. Sprawdź, czy biustonosz dobrze przylega do ciała

Ważne, aby biust nie zlewał się w jedną całość. Na środku, pomiędzy miseczkami, biustonosz powinien przylegać płasko do ciała. Jeśli odstaje, należy wybrać większą miseczkę. Piersi powinny być uniesione i rozdzielone. Jak poznać kiedy miseczka jest za mała? Wówczas miseczka marszczy się w środkowej części, a pierś chce z niej po prostu "uciec". Jeśli zaś marszczy się przy łączeniu z ramiączkiem, wtedy miseczkę należy zmienić na mniejszą.