Ryby kojarzą nam się zazwyczaj z postem albo Wigilią. Wtedy ruszamy w poszukiwaniu przepisów na śledzia albo karpia. A to błąd. Bo ryby należy jeść przez cały rok. A lato to doskonały czas na takie jedzonko. Są lekkie, sycące, zdrowe. Popijane białym schłodzonym winem potrafią przenieść myślami w najdalsze zakątki świata.

Na rynku mamy ogromny asortyment ryb i egzotycznych owoców morza. To rzeczywiście może onieśmielać. Dlatego polecamy wam książkę znanego londyńskiego restauratora i słynnego eksperta kuchni rybnej Aldo Zilli.

"Ryby na różne sposoby" to nic innego, jak kompendium wiedzy, niezbędnej do właściwej obróbki, przygotowania i podania ryb oraz najbardziej nawet wymyślnych owoców morza. Aldo podpowie, jak odróżnić rybę świeżą od nieświeżej, jak dobrać zioła i przyprawy tak, aby podkreślały, a nie tłumiły delikatnego smaku ryb. Z książki Zittiego dowiemy się również, jak krok po kroku zapanierować filety rybne, jak wypatroszyć całą rybę, jak przygotować steki rybne i rolady. Dodatkowym udogodnieniem są ilustracje, które ilustrują każdy etap przygotowań, zwieńczeniem zaś - smakowite przepisy.

Aldo dowodzi, że najlepsze dania z ryb to te, które powstają w oparciu o sprawdzone i niewyszukane metody przygotowania, takie jak pieczenie w folii, duszenie lub grillowanie. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, z których każdy poświęcony jest kolejno rybom okrągłym, płaskim, rybom egzotycznym, oleistym i skorupiakom. W każdej z części czytelnik znajdzie wyczerpujące informacje na temat poszczególnych gatunków oraz znakomite przepisy.

Książka kosztuje 39,99 zł i kupisz ją w tej księgarni internetowej