O tym, że soczewica, groch, bób oraz różne odmiany fasoli są bogate we wszelkiego rodzaju wartości odżywczych od kilku już sezonów przekonują nas zarówno zwolennicy zdrowego odżywiania, jak i sami dietetycy, którzy proponują je jako zdrową i odchudzającą alternatywę dla chociażby mięsa.

Reklama

Przepisy, które znajdziemy w książce "Strączki" do najbardziej dietetycznych może nie należą a bohaterowie główni występują w nich zarówno w towarzystwie mięsa jak i cukru, bo pojawiają się tu również przepisy na słodkości, ale pokazują jak w ciekawy sposób zastosować strączkowe rośliny w zupach, sałatkach, sosach, daniach głównych, czy wspomnianych już wcześniej deserach.

Mamy tu, więc 88 receptur z wykorzystanie m.in. ciecierzycy, soczewicy, grochu i groszku, fasoli, bobu oraz soi. Ta ostatnie wzbudza wiele kontrowersji i jest tym rozdziałem, w który ja osobiście zajrzałam, ale raczej z niego nie skorzystam. Jeśli chodzi o same przepisy znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy burgerów, jak i humusów, placków, pierogów oraz tak popularnych ostatnio falafeli i strączkowych przekąsek jak chociażby popcornu z ciecierzycy, czy frytek z fasolki szparagowej.

Faworyci? Jest ich kilku. Począwszy od humusu z dynią i imbirem, przez prostą, ale smaczną pitę z bobem i jagnięciną, po kotleciki z kaszą gryczaną i fasolą mung albo placuszki z białej fasoli i tuńczyka. A na deser strączkowe słodkości jak czekoladowe ciasteczka z soczewicy, brownie z ciecierzycy, tort waniliowo-cytrynowy z grochu, czy czekoladowe ciasto z fasoli adzuki z kremem z herbaty matcha.

Wszystkie przepisy okraszone zostały zdjęciami, które zrobiła sama autorka a na początku każdego rozdziału znaleźć można historię danego strączka oraz jego zastosowanie. Maria Banach to blogerka, która od kilku lat z powodzeniem prowadzi bloga Gruszkazfartuszka.pl i jest zdobywczynią tytułu pierwszego w Polsce BlogerChefa w ogólnopolskim konkursie kulinarnym dla blogerów. Książka ukazała się ostatnio w wersji z miękką okładką i w poręcznym formacie.

"Strączki", Maria Banach, wydawnictwo Samo-sedno, cena 59.90 zł.