Kuchenne aktywności

Reklama

W kuchni dominują czynności związane z jej naturą, czyli gotowanie (88%), jedzenie (85%) czy picie kawy (73%). Co ciekawe, jest to przestrzeń, w której lubimy rozmawiać. Telefoniczne pogawędki prowadzi w niej 75% badanych, a rozmowy na żywo ze znajomymi aż 58% ankietowanych. Świadczy to o towarzyskim charakterze tego miejsca. Nieco mniej popularne są inne codzienne czynności, takie jak: słuchanie radia, czytanie gazety – chociaż nadal ok. połowa ankietowych wykonuje je w kuchni. Natomiast co piąty Polak czyta w niej książki. W miejscu tym, spędzamy też czas z dziećmi – 17% badanych obrabia lekcje właśnie przy kuchennym stole. Raport potwierdza też, że kobiety wykonują w kuchni więcej aktywności niż mężczyźni.

Media

Obecność dzieci w kuchni – w czym pomagają rodzicom?

Kuchnia to miejsce, w którym dosyć często towarzyszą nam dzieci. Czy zatem rodzice mogą liczyć na ich pomoc w kuchennych czynnościach? 23% ankietowanych deklaruje: „tak, często”, natomiast jedna trzecia, odpowiada że „od czasu do czasu”. Prawie co trzeci rodzic może liczyć na sporadyczną pomoc swoich pociech przy kuchennych aktywnościach.
Jak pokazują wyniki raportu, dzieci wspierają rodziców w większości typowych czynności kuchennych, jak sprzątanie po posiłkach (76%) czy przygotowywanie ich (63%). Panująca moda na gotowanie ogarnęła też dzieci, które pomagają w tej czynności swoim rodzicom (45%). Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała także angażowanie się dzieci w pieczenie ciast.

Media

Ze względu na obecność naszych dzieci w kuchni powinniśmy wybierać taki sprzęt AGD, który zapewni im bezpieczeństwo, jednocześnie nie pozbawiając ich frajdy ze spędzania wspólnego czasu podczas gotowania czy pieczenia. Dlatego, jedną z niemal niezbędnych obecnie funkcji jest blokada uruchomienia np. płyty grzewczej czy zmywarki.