Tradycja zbierania grzybów w Polsce sięga pokoleń: zbierali je nasi rodzice, dziadkowie, a nawet i pradziadkowie. Nie brakuje wśród nas amatorów grzybobrania i fanów maślaków, prawdziwków czy opieńków. I nie ma się czemu dziwić: tylko raz do roku możemy cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, a potraw, które możemy dzięki nim wykonać, jest co najmniej kilkadziesiąt. Z grzybowych specjałów mogą powstać liczne sosy, zapiekanki, faszerowane mięsa, risotta, makarony, a przede wszystkim zupy i kremy. Najbardziej klasyczną wersją zupy grzybowej jest ta, którą zajadamy się przy wigilijnym stole, jednak nie jest to jedyny pomysł na wykorzystanie grzybów – możliwości jest przecież wiele! Wystarczy połączyć klasykę z odrobiną nowoczesności.

Wielu z nas lubi eksperymentować w kuchni, sprzyjają temu programy o tematyce kulinarnej, ale przede wszystkim to, że jesteśmy coraz bardziej ciekawi świata i nowych smaków. W okresie jesiennym warto przyrządzać zupy kremy, np. krem grzybowy. Dodajmy do niego ser topiony, który delikatnie złagodzi intensywny smak grzybów. Wybierając produkt pamiętajmy, aby był on najwyższej jakości i nie zepsuł popisowego dania – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.

PRZEPIS na zupę krem grzybowy z serka topionego

Składniki:

• 5 opakowań kremowego serka topionego MSM Mońki (100 g)

• 20 g suszonych podgrzybków

• cebula

• 4 świeże pieczarki

• 3 łyżki oleju

• 300 ml śmietanki słodkiej 18%

• sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy do smaku

Przygotowanie

Podgrzybki suszone ugotować do miękkości w dwóch szklankach wody. Cebulę i pieczarki pokroić w cząstki i podsmażyć na oleju na złoty kolor. Do garnka włożyć serki topione, ugotowane grzyby z częścią wody i pieczarki z cebulą. Całość zalać śmietanką i zgotować, często mieszając. Następnie zmiksować i doprawić do smaku solą i pieprzami. Jeśli krem będzie za gęsty można dodać wywar z grzybów lub samą wodę.

Smacznego!