Ser żółty jest dobrym źródłem tryptofanu i fenyloetyloaminy, która również ma działanie antydepresyjne. W twardych, dojrzewających serach zawarte są witaminy i minerały korzystnie wpływające na nasz nastrój. Chrom koi nerwy i łagodzi bóle głowy. Z kolei witaminy z grupy B zmniejszają napięcie i uczestniczą w syntezie serotoniny. Podobnie działa witamina D, warto dodać, że jej niedobór może powodować, że słabo działają komórki niszczące i usuwające bakterie oraz wirusy. Zaś zawarty w serze magnez dobroczynnie działa na układ nerwowy, poprawia pracę mózgu, pamięć i procesy myślenia – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach.

Reklama

Dlatego też w przedwiosennym menu nie powinno zabraknąć żółtego sera. Pamiętajmy jednak, że z racji swojej kaloryczności powinien być spożywany z umiarem.

Najlepiej jeść go 2-3 razy w tygodniu jako dodatek do kanapek, zapiekanek czy makaronów. Z dodatkiem sera żółtego przygotujemy też smakowite tosty, które poprawią humor już z samego rana lub po ciężkim dniu – dodaje Ewa Polińska.

Tosty hawajskie z serem żółtym - PRZEPIS

Składniki:

- 4 plastry sera żółtego Gouda MSM Mońki

- 4 plastry szynki konserwowej lub wędliny drobiowej

- 4 krążki ananasa z puszki

- 4 pszenne tosty

- masło

- żurawina

Przygotowanie

Piekarnik rozgrzać do 150°C. Posmarować tosty masłem, położyć szynkę ananasa i ser żółty. Ułożyć na blasze, wstawić do piekarnika i zapiekać przez kilka minut, aż ser się roztopi. Wybornie smakują podane z dodatkiem żurawiny.

Smacznego!