Każdy marzy, aby wraz z rozpoczęciem cieplejszych dni i wiosny pozbyć się zimowej ospałości i zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że zbyt restrykcyjna dieta może przynieść więcej szkód dla zdrowia niż pożytku. Próba żywienia się sałatą i wodą mineralną zwykle nie kończy się szczęśliwie – w najlepszym wypadku kapitulacją oraz sięgnięciem po wysokokaloryczne, łatwo dostępne przekąski. W tym przejściowym okresie warto więc kosztować dania, które pozwolą uniknąć niekontrolowanych napadów łakomstwa i będą stanowić małe, ale niezwykle cenne przyjemności.

Reklama

Wraz z rozpoczęciem wiosny na stole powinno znaleźć się więcej warzyw. Dzięki urozmaiconym potrawom w pełni odczujemy zmianę aury i dostarczymy organizmowi odpowiednią dawkę witamin i wartości. Proponujmy niebanalną potrawę mięsno-warzywną, w postaci polędwiczek duszonych w winie z sosem serowo-kaparowym i warzywami – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach. – Dla urozmaicenia do tego dania możemy użyć serka topionego, który świetnie sprawdzi się do przygotowania sosu. Dzięki niemu przygotowywany sos będzie gęsty i aksamitny, a jego przyrządzenie zajmie nam naprawdę niewiele czasu – dodaje Ewa Polińska.

Polędwiczki duszone w winie z sosem serowo-kaparowym - PRZEPIS (poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni – Dwór Korona Karkonoszy)

Składniki:

  • 2 średniej wielkości polędwiczki wieprzowe
  • 1 łyżka oleju
  • 150 ml wina białego wytrawnego
  • 200 g serka topionego kremowego MSM Mońki
  • 2 łyżki kaparów z zalewy
  • sól, pieprz świeżo mielony kolorowy

Przygotowanie

Polędwiczkę oczyścić z błon, doprawić solą oraz pieprzem i podsmażyć na oleju na złoty kolor z obu stron. Następnie podlać winem i poddusić na wolnym ogniu 7-8 minut. Ser rozpuścić w śmietance podgrzewając na wolnym ogniu. Doprawić solą i kolorowym pieprzem do smaku, a pod koniec dodać kapary. Na talerz wyłożyć pokrojoną w dwucentymetrowe plastry polędwiczkę, polać pozostałym po duszeniu winem i sosem serowo-kaparowym. Polędwiczki można podawać z gotowanymi na parze warzywami: zielonym groszkiem
i marchewką. Gotowe! Smacznego!