Ważna jest nie tylko wiedza o wartości odżywczej produktów, lecz również o tym, w jaki sposób dana żywność została wyprodukowana.

  1. Sporządzenie tygodniowego menu pomaga w utrzymaniu właściwej diety i zapobiega marnowaniu pieniędzy.
  2. Porównywanie cen. Supermarkety podają ceny w przeliczeniu na kilogram produktu. Trzeba sprawdzać i porywać, wybierając najkorzystniejsze. Sprawdzajmy też aktualne promocje.
  3. Pamiętajmy jednak, że nie tylko cena powinna decydować o wyborze. Ważniejsze są jakość i bezpieczeństwo żywności.
  4. Zanim kupimy produkt, sprawdźmy jego datę przydatności do spożycia.
  5. Nie róbmy zakupów „z pustym żołądkiem”, gdyż wtedy będzie nas kusić, żeby kupić więcej niż potrzebujemy.
  6. Unikajmy tłuszczu i kupujmy jak najchudsze mięso, a w potrawach zapiekanych zastępujmy mięso warzywami i roślinami strączkowymi.
  7. Unikajmy też produktów typy fast food, gdyż zawierają dużo soli i tłuszczu.
  8. Stawiajmy na produkty najbardziej bogate w wartości odżywcze – pieczywo i płatki z pełnego ziarna, zamiast słodyczy dostarczających pustych kalorii wybierzmy np. słodkie suszone morele lub zbożowe batony.
  9. Zadbajmy o pełną spiżarnię. Przygotujmy zapasy podstawowych produktów, które mogą być długo przechowywane. Dzięki takim zapasom sporządzimy posiłek bez konieczności codziennego wychodzenia po zakupy. Starajmy się mieć w zapasie – mleko, owoce i warzywa w puszkach i konserwy, bakalie paczkowane – w tym suszone owoce, orzechy i ziarna, ryż, makarony, płatki śniadaniowe, mąkę, cukier, olej, kasze. 
  10. Sprawdzajmy jakość naszych zakupów, kupujmy od sprawdzonych i zaufanych marek. Będziemy mieli gwarancję, że produkt jest przede wszystkim dobry i zjemy całą zawartość opakowania ze smakiem. Pozwoli to na niemarnowanie pożywienia przez „nietrafione zakupy”.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla marki Bakalland.