Trochę historii

Reklama

Legenda głosi, że pastuszek Kaldi powiódł pewnego dnia swoje kozy na teren porosły krzewami o białych, pachnących kwiatach i mnóstwa czerwonych owoców, którymi nakarmił swoje stado. Jakież było jego zdziwienie, gdy z natury spokojne kozy, po sutym posiłku zaczęły skakać i figlować. Pasterz zaintrygowany niezwykłym zachowaniem zwierząt. Sam więc spróbował czerwonego owocu i poczuł się wyjątkowo rześko. Tak odkryto pobudzające właściwości owoców kawy. Do początku XVI wieku kawa dotarła na obszary Bliskiego Wschodu i do północnej Afryki, zaś pod koniec XVI wieku w Konstantynopolu powstały pierwsze kawiarnie zarezerwowane dla ważnych osobistości. Nie trzeba było długo czekać aby te wyjątkowe i ekskluzywne kluby stały się w końcu ulubionymi miejscami spotkań dyplomatów, artystów, pisarzy i intelektualistów. Ożywiony handel między Wenecją, a światem arabskim pozwolił sprowadzić różnorodne afrykańskie towary, w tym kawę do Europy i zawładnąć kubkami smakowymi Europejczyków.

Fakty

Kawa ziarnista zachowuje świeżość znacznie dłużej niż zmielona, ponieważ zaraz po zmieleniu aromaty „zamknięte” w małym ziarenku szybko się ulatniają. Wywar kawowy dzięki zawartości kofeiny, działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Ze względu na swoje właściwości pita jest przede wszystkim rano, często w dużych ilościach. Większość naukowców zaleca spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na około 4 filiżanki. Bezpośredni wpływ kofeiny zaczyna się odczuwać po około pół godziny. Jednak spożywana w zbyt dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia ponieważ wypłukuje z organizmu wapń oraz magnez. O ile w przypadku wapnia wystarczy dodać do filiżanki nieco mleka, aby ten bilans wyrównać, o tyle suplementacja magnezu wymaga nieco więcej inwencji.

Większość dorosłych Polaków, nie tylko wielbicieli kawy, cierpi na niedobór magnezu, głównie z powodu złej diety, stresu, niskiej zawartości magnezu w glebie i wysokiego zanieczyszczenia środowiska ołowiem. Dlatego bezwzględnie musimy pamiętać o dostarczeniu organizmowi dodatkowej dawki magnezu, a zwolennicy czarnej kawy także powinni zadbać o uzupełnienie braków wapnia. Magnez jest równie ważny jak wapń, ponieważ współpracuje z nim w przewodzeniu impulsów nerwowo - mięśniowych oraz ma wpływ na gęstość kości. Proponujemy sięgnąć po nieocenione źródło tych dwóch pierwiastków jakim są bakalie.

Bakalie pełne magnezu i wapnia

Witaminy, minerały, błonnik, mikroelementy, składniki odżywcze - to tylko wybrane słowa, które znajdziemy w opisach dotyczących bakalii. Suszone owoce oraz orzechy wyróżniają się ogromnymi pokładami elementów niezbędnych dla zdrowego odżywiania. Mamy do wyboru olbrzymia ilość naturalnych smakołyków, wiec każdy może znaleźć swój ulubiony dodatek, który powinien stać się nieodłącznym elementem przerwy na kawę. Źródłem wapnia są np. orzechy brazylijskie, laskowe, pistacje, suszone morele oraz figi, a magnesu orzechy włoskie. Wysoka zawartość tych pierwiastków znajdziemy także w fistaszkach, migdałach, orzechach nerkowca orzechach pecan i pini, a także pestkach dyni i słonecznika. Te drobne ale sycące przekąski z powodzeniem zastąpią nam niezdrowe ciastko lub tłusty i pełen kremu deser, a dzięki nim zyskamy też dodatkową pochodzącą z natury energię.

Jeśli lubimy smak i aromat kawy, nie rezygnujmy z niego. Wybierajmy jednak kawę najlepszej jakości, a po niej sięgajmy po najlepszej jakości bakalie. Wysokiej jakości kawa, zarówno na ciepło jak i na zimno, nie będzie kwaskowa i cierpka w smaku, a najlepsze bakalie będą dorodne, chrupiące i smaczne. Taki zestaw to idealnie uzupełniająca się para.

Przepis na idealną kawę

Najpierw należy wyparzyć gorącą wodą filiżankę – dzięki temu napar nie wychłodzi się zbyt szybko. Wsypmy dwie łyżeczki świeżo zmielonej kawy i zalejmy je gorącą, ale nie wrzącą wodą. Zbyt gorąca woda może spowodować nieprzyjemną gorycz w kawie, przez co nie możemy w pełni docenić walorów mieszanki. Gdy kawa jest zbyt gorąca, nie można w pełni docenić jej smaku, ponieważ nasze śluzówka puchnie, a nerwy smakowe się zamykają. Najlepsza temperatura do picia jest ta w okolicach 60 stopni, czyli taka, przy której ścianka filiżanki nie parzy dłoni. Zanim przystąpimy jednak do degustacji, przyszykujmy sobie miseczkę pysznych bakalii.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla marki Bakalland - producenta bakalii.