Jak się dobrze zastanowić, to ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Przede wszystkim, jej owoce są źródłem wartości odżywczych, zawartych w wodzie, oleju, mleczku oraz miąższu orzechów kokosowych. Niektóre z tych składników, jak na przykład olej, stosowane są również w kosmetyce, tak jak i przyjemny kokosowy zapach, który nadaje się wielu kosmetykom. Puste skorupy są źródłem węgla drzewnego, używa się ich jako paliwa, a także element ubioru i wielu ozdób. Liście palmowe pełnią w wielu krajach rolę pokrycia dachów oraz budulca ścian, wyplata się z nich także kosze. Drewno oraz włókna kokosowe służą do wyrobu mebli, łodzi, materacy, pędzli oraz lin. Każdy kawałek tego egzotycznego drzewa nadaje się do przetworzenia.

Reklama

Mleczko kokosowe jest bardzo pożywne i mniej tuczące niż krowie, a także nie powoduje alergii, ponieważ nie zawiera laktozy. Wiórki kokosowe, dzięki znacznej zawartości potasu, magnezu oraz miedzi wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Warto więc wiórki dodawać do ciast i deserów, a mleczko kokosowe wykorzystywać także jako składnik zup i sosów mięsno-warzywnych inspirowanych azjatycką kuchnią.

Słodycze o kokosowym smaku cieszą się olbrzymią popularnością. Wystarczy przejrzeć półkę z ciasteczkami w każdym spożywczym sklepie. Zachęcamy jednak do samodzielnego upieczenia najpopularniejszych kokosowych ciasteczek – kokosanek. Wbrew pozorom są niezwykle łatwe w przygotowaniu. Ich chrupiąca skórka i lekko ciągnące się wnętrze oraz kokosowo-cytrynowy aromat będą najlepszą nagrodą za chwilkę pracy w kuchni. Należy zastanowić się, czy nie podwoić składników, ponieważ taki kokosowy smakołyk na pewno szybko zniknie z talerza.

Kokosanki - PRZEPIS

Składniki:

  • 4 białka;
  • 1 szklanka cukru;
  • 30 dag wiórków kokosowych (np. Bakalland);
  • starta skórka z cytryny

Przygotowanie

Białka należy ubić dokładnie, w trakcie ubijania dodać cukier. Pod koniec ubijania dodać wiórki kokosowe i skórkę z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać. Na natłuszczoną blachę nakładać łyżeczką i formować stożki. Piec około 25 minut w temperaturze 160 - 170 °C. Smacznego!