Pachnące świeżością pieczywo, egzotyczne gatunki kawy, soki świeżo wyciskane, konfitury, kanapki ze świeżymi warzywami robione na ciepło bądź na zimno, croissanty... To tylko kilka propozycji ze śniadaniowego menu topowych lokali.

Reklama

Polacy coraz częściej jedzą śniadania "na mieście". W weekendy pierwszy posiłek można celebrować przez wiele godzin, a w dni powszednie, przed pracą, przy dobrej kawie, świeżym pieczywie i przede wszystkim zapachu wypiekanego chleba, można zrelaksować się przed ciężkim dniem...

- Stworzyliśmy nasze bistro z myślą o śniadaniach. Pieczemy chleb i na tym skupiamy się najbardziej. Pierwszy posiłek jest najważniejszy, ponieważ daje nam siłę na cały dzień - powiedziała Barbara Kłosińska menedżer bistro Charlotte w Warszawie. - Charlotte działa tak samo intensywnie rano i wieczorem, ale to, co dzieje się w weekend u nas i w ogóle w Warszawie, potwierdza regułę, że jeżeli ktoś ma więcej czasu, to śniadania znacznie się przedłużają. Klienci siedzą u nas nawet kilka godzin - dodała.

W dni powszednie z samego rana klienci tej modnej warszawskiej knajpy także pozwalają sobie na celebrację pierwszego posiłku dnia.

- Zaczynamy pracę o 7.00 rano i mamy o tej godzinie naprawdę wielu klientów. Oczywiście jest to szybsze śniadanie niż w weekend. Klienci czytają gazety lub pracują na laptopach - powiedziała Kłosińska.

Śniadaniowe oblężenie przeżywają także inne modne warszawskie restauracje.

- Nasz lokal jest otwarty 24 godziny na dobę i śniadania serwujemy w różnych porach. Nasi goście jedzą śniadania w godzinach porannych, w południe, ale także często przychodzą nad ranem po całonocnej zabawie - powiedział Patryk Szymański, menedżer Cafe Bar Szpilka w Warszawie. - W weekendy, gdy dopisuje pogoda, gości jest na pewno więcej niż w tygodniu. W te dni klienci przychodzą na śniadania od godziny 8.00 rano do ok. godz. 13.00 - dodał i zdradził, że klienci chętnie jedzą śniadania kilka godzin czytając, książki lub gazety, bądź pracując na komputerze.

- Podczas śniadań klienci często załatwiają u nas swoje sprawy biznesowe. Pracują na komputerach, prowadzą rozmowy. Często mówią, że w domu nie mogą się skupić, a u nas mimo hałasu i atmosfery kawiarnianej, gdzie chodzi ekspres, jest gwarno i muzyka leci w tle, siadają sobie wygodnie i mogą pracować - powiedział menedżer Szpilka Cafe Bar.

Reklama

Celebracja śniadania to miło spędzony czas, jednak nie można zapominać także o zdrowiu. Ważne jest, by śniadanie zostało zjedzone najpóźniej godzinę po przebudzeniu.

- Rano poziom glukozy jest bardzo niski i jak najszybciej musimy go uzupełnić. Odpowiada ona bowiem za większą efektywność procesów myślowych, pamięć oraz koncentrację - mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk z Poradni Dietetycznej Dietosfera w Warszawie.

Ważne są także składniki pierwszego posiłku. - Śniadanie powinno dostarczać około 25 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego każdej osoby. Skład tego posiłku powinien zawierać węglowodany złożone, czyli m.in. pieczywo pełnoziarniste, otręby, płatki owsiane, a także pełnowartościowe białka, tłuszcze oraz witaminy - powiedziała dodaje ekspertka.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!