1. Na zakupy idź zawsze z listą produktów, których potrzebujesz i nie kupuj nic, czego na niej nie będzie.

2. Postanów, że do dyskontu lub hipermarketu, do którego musisz pojechać samochodem, będziesz wybierać się co najwyżej raz w tygodniu - to pozwoli zaoszczędzić na paliwie.

3. Produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia, kupuj właśnie w hipermarketach lub dyskontach - tam zwykle są najtańsze, ale to nie oznacza, że nie warto porównywać cen. Czasami może się okazać, że w osiedlowym niewielkim sklepie oferty są równie atrakcyjne.

4. Robiąc zakupy w dużych sklepach, nie bierz tylko tego, co stoi na półkach na wysokości wzroku. Schyl się do niższych półek, bo to tam zwykle stoją tańsze, a wcale nie gorsze jakościowo produkty.

5. Nigdy, przenigdy nie wybieraj się na zakupy z pustym żołądkiem. Głód powoduje, że kupujemy więcej, niż faktycznie potrzebujemy, a niepotrzebne nadwyżki często się marnują.

6. Staraj się płacić za zakupy gotówką - z badań wynika, że kiedy płacimy "widzialnymi" pieniędzmi, wydajemy ich mniej.

7. Porównuj ceny produktów "na wagę" i paczkowanych. Zwykle te pierwsze są tańsze.

8. Jeśli to możliwe, nie zabieraj na zakupy dzieci. Często to one powodują, że kupujemy nadmiar zupełnie niepotrzebnych słodyczy i przekąsek.

9 . Jeśli nie planujesz naprawdę dużych zakupów, weź możliwie najmniejszy koszyk. Naukowcy udowodnili już, że im mniej jesteś w stanie udźwignąć, tym mniej niepotrzebnych produktów kupisz.

10. Dokładnie przyjrzyj się każdej promocji i zastanów, czy na pewno potrzebujesz np. "bardzo gustownego" fartuszka w piłkarskie wzory, który dołączony do paczki makaronu jako gratis tak naprawdę może podnosić jego cenę nawet o 5 złotych!