Majówkę czas zacząć wielkim grillowaniem. Pogoda jest jak na zamówienie, a na świeżym powietrzu nic lepiej nie smakuje, niż soczysta kiełbaska czy karczek z grilla. Trzeba jednak wiedzieć, jak je zrobić.
Zanim zaczniemy grillowe szaleństwo, upewnijmy się, że jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Nie wystarczy sam grill. Trzeba jeszcze wybrać podpałkę, odpowiedni węgiel, który nada smak naszym potrawom i przygotować mięsiwa. Nie każdy ma jednak tyle szczęścia, że spędza długi weekend poza miastem. Jeśli chcemy grillować na balkonie, to pamiętajmy przede wszystkim o sąsiadach, którzy z pewnością nie będą zachwyceni zapachem dymu. Dlatego jedynym bezpiecznym rozwiązaniem będzie w tym przypadku użycie grilla elektrycznego. Jednak niezależnie od tego, czy przyrządzamy potrawy na grillu elektrycznym czy standardowym, przygotowanie potraw wymaga kilku zabiegów. Jakich? Oto siedem sekretów dobrego grillowania.

Reklama


1. Węgiel drzewny
Do grillowania powinniśmy używać jedynie specjalnie do tego przeznaczonego węgla drzewnego (brykietu) lub drewna drzew liściastych. W żadnym przypadku nie należy rozpalać grilla z kartonów, gazet, dykt, malowanego czy lakierowanego drewna.


2. Używajmy specjalnych podpałek
Do rozpalenia grilla przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych podpałek lub drobnych drewienek pochodzących z drzew liściastych.

Reguluj moc ognia, by nie przypalić grillowanych potraw / Inne


3. Mięso pieczemy na wolnym ogniu
Pamiętajmy, aby mięsa nie grillować w zbyt dużym ogniu. Wtedy po prostu nam się spali i z pysznego obiadu nic nam nie zostanie oprócz spalonych resztek.


4. Używajmy aluminiowych tacek
Nie kładźmy mięsa bezpośrednio na ruszt, tylko na aluminiowych, specjalnie do tego przeznaczonych tackach. Można je kupić w supermarketach lub sklepach specjalistycznych, kosztują od 3 do 10 zł.


5. Nie pieczmy zbyt długo
Ważne aby mięsa i innych produktów np. warzyw nie piec zbyt długo. Długotrwała obróbka termiczna powoduje, że potrawy stają się ciężkostrawne, suche, mają małe wartości odżywcze.


6. Marynujmy mięso przed grillowaniem
Mięso warto zamarynować przed grillowaniem przez czas kilku godzin. Dzięki temu mięso stanie się bardziej kruche a czas pieczenia będzie krótszy.

Reklama


7. Pamiętajmy o warzywach
Z grilla jest nie tylko smaczne i zdrowe mięso, ale również warzywa. Są zdrowe, lekkostrawne, a poza tym zawierają witaminy o działaniu przeciw utleniającym, które zabezpieczą przed działaniem wolnych rodników.

Pamiętaj o odpowiednim podaniu grillowanych potraw / Shutterstock